Warszawa. W Polsce zarejestrowano przypadek atypowej gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), zwanej także encefalopatią gąbczastą, u krowy, ale jest to odosobniony przypadek i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi – poinformował w poniedziałek główny lekarz weterynarii kraju.
„W Polsce potwierdzono przypadek nietypowej postaci BSE” – podała PAP wypowiedź głównego lekarza weterynarii Krzysztofa Niemczuka.
„Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) obserwowana w Polsce atypowa postać BSE nie wpływa na status Polski jako kraju niskiego ryzyka BSE” – dodał.
W miejscowości Mirsk w południowo-zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Czechami i Niemcami, znaleziono krowę zarażoną BSE. Zwierzę zostało zniszczone – powiedział K. Nemchuk.
Jak poinformowało OIE w odrębnym oświadczeniu, 24 stycznia podczas rutynowej kontroli wykryto zakażenie atypową postacią BSE.
Organizacja dodała, że szczep ten „pojawia się samoistnie we wszystkich populacjach krów z bardzo małą częstotliwością” i w związku z tym „nie ma wpływu na oficjalną ocenę ryzyka BSE w Polsce”.
„W Polsce stwierdzono nietypowy i odosobniony przypadek, który nie ma wpływu na ogólną sytuację BSE w kraju. Takie przypadki są niezwykle rzadkie. Zwykle te przypadkowe choroby wykrywane są u bydła starszego, powyżej 8. roku życia i nie mają związku z chorobą wykorzystania zakażonej żywności” – skomentowała sprawę w Polsce Kristina Stakytė, Doradca Departamentu Zdrowia i Opieki nad Zwierzętami Państwowej Służby ds. Żywności i Weterynarii. .
Wybuch epidemii BSE wywołanej przez chorobotwórcze, samoreplikujące się białka zwane prionami wśród bydła hodowanego w Wielkiej Brytanii skłonił Unię Europejską do ogłoszenia w 1996 r. światowego embargo na brytyjską wołowinę i produkty mięsne, po odkryciu, że choroba może zostać przeniesiona na ludzi. .
U ludzi patogeny BSE mogą powodować potencjalnie śmiertelną chorobę Creutzfeldta-Jakoba.
Embargo na wołowinę w Europie zostało zniesione w 1999 roku.
W poniedziałek eksperci UE przybyli do Polski, aby zbadać kolejny przypadek, w którym tamtejsza rzeźnia ominęła mechanizmy monitorowania weterynaryjnego i dokonała uboju chorych i kulawych krów. Ustalono, że mięso tych zwierząt było eksportowane do około 13 krajów Wspólnoty, w tym do Litwy.
AFP-BNS, M® inf.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”