Moje gospodarstwo – KE jest również proszona o złagodzenie wymogów WPR w przyszłym roku

Zdjęcie Asociativi manūkis.lt.

Bruksela. Ze względu na drastyczne warunki pogodowe Copa-Cogeca wzywa Komisję Europejską do elastycznego wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej, a także do stosowania odstępstw od jej zasad w przyszłym roku, aby zapewnić rolnikom dostęp do pomocy.

Według Copa-Cogeca wielu rolników nie będzie w stanie pokryć kosztów produkcji i dlatego pilnie wzywają do podjęcia działań w celu zaradzenia tej trudnej sytuacji w tym roku i przyszłym skutkom w 2024 r. Ponadto, zdaniem organizacji, spadek produkcji zbóż w wielu regionach towarzyszyć będzie niska jakość ziarna.

Tym samym europejscy rolnicy stoją w obliczu podwójnego niepowodzenia – nie tylko spadku produkcji, ale także bardzo wysokich kosztów, niskich przyszłych cen skupu. Między innymi w 2023 roku zakupiono nawozy użyte do zbiorów w zeszłym roku, kiedy ceny były bardzo wysokie.

Wersja bio 23 06 29

Według raportu organizacji już na początku maja było jasne, że niektóre państwa członkowskie, takie jak Hiszpania, Portugalia czy północne Włochy, poniosą znaczne straty (nawet do 50%).

Jednak w tamtym czasie, ze względu na poprawiające się warunki pogodowe w Europie Północnej i Wschodniej, Copa-Cogeca nadal oczekiwała, że ​​całkowita produkcja zbóż w UE pozostanie stabilna. Niestety od tego czasu sytuacja znacznie się pogorszyła, susze nawiedziły UE ponownie w maju i czerwcu, a na niektórych obszarach nie padał deszcz.

„Teraz spodziewamy się ogromnego ograniczenia produkcji, zwłaszcza zbóż, nie tylko w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech (nawet o 60 proc. % w Finlandii), w Polsce – 14%, na Litwie – o 35% mniej).

Według Copa-Cogeca, zgodnie z aktualnymi prognozami spodziewane są niemal najgorsze zbiory zbóż (256 mln ton) od 2007 r. – 10 procent niższe niż średnia z ostatnich 5 lat.

***

Stowarzyszenie Litewskich Przedsiębiorstw Rolnych zaapelowało do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiegoz wnioskiem o przedłużenie zwolnień z wymogów GAAB 7 (wycofanie) i GAAB 8 (wydzielenie 4% gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne) na co najmniej 2024 r.

Przygotowane przez: Copa Cogeca

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *