Povilas Peiulis, kierownik Modus Asset Management. zdjęcie mons
Zarządzający funduszem specjalizujący się w energii odnawialnej UAB Modus Asset Management pozyskał dodatkowe 21 mln. AB Swedbank zapewnił finansowanie w EUR.
w 2021 r. powołany fundusz Modus Remote Solar Fund I inwestuje w wyizolowane elektrownie słoneczne działające na Litwie, które dostarczają energię elektryczną odbiorcom profesjonalnym, posiadającym status użytkownika produkcyjnego, zapowiada pon.
Zgodnie z umową kredytową podpisaną ze Swedbankiem, wpływy zostaną przeznaczone na rozbudowę portfela energii słonecznej zarządzanego przez fundusz. Planowany jest dla nich zakup elektrowni słonecznej o mocy 36 MW, która jest obecnie budowana w okręgach Kownie, Iauli, Elektrn i Ukmergs.
Po zakończeniu wytworzona energia elektryczna będzie dostarczana do ponad 50 jednostek zgodnie z zawartymi umowami.
Obecnie zarządzamy największym portfelem zdalnej energii słonecznej na Litwie. Podpisane już formalne umowy kupna i sprzedaży udziałów pozwolą na osiągnięcie w 2023 r. łącznej wielkości portfela ponad 70 MW. Kupujemy tylko elektrownie, które już zostały zbudowane i są w pełni operacyjne oraz dostarczają energię elektryczną zgodnie z wcześniej zawartymi umowami. Dlatego fundusz nie ponosi ryzyka jego rozwoju i budowy – cytuje się w raporcie Povilas Peiulis, szef Modus Asset Management.
Obecnie Modus Remote Solar Fund I zainwestował już 8 mln. EUR w fazie dystrybucji pierwszego bloku funduszu, a pozyskana zdalna energia słoneczna to 14 MW.
Po osiągnięciu wielkości portfela 100 MW planowana jest sprzedaż energii inwestorowi instytucjonalnemu.
Według Antanasa Sagatauskasa, szefa obsługi klienta korporacyjnego w Swedbanku, jest to największe dotychczas przyznane finansowanie na zakup energii słonecznej na Litwie.
Jesteśmy zaangażowani w aktywne finansowanie projektów wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej, które zwiększą odporność i konkurencyjność gospodarki naftowej, przyczynią się do zrównoważonego rozwoju i krajowych celów redukcji emisji. Kwota pożyczek udzielonych firmom, które są częścią programu obligacji Swedbanku, sięgnęła już 330 mln. Eur, on to bierze.
Modus Remote Solar Fund I prowadzi obecnie drugą fazę dystrybucji jednostek uczestnictwa funduszu, podczas której ma pozyskać około 15 mln. inwestycje w euro. środki te zostaną wykorzystane na zakup nowej energii słonecznej na Litwie. Zakończenie działalności funduszu planowane jest po 4 latach.
Modus Asset Management działa nie tylko na Litwie, należy zauważyć, że nasz portfel fotowoltaiczny w Polsce wzrósł w sierpniu do 113 MW.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”