Modele i kierunki polityki historycznej: polityka historyczna Unii Europejskiej, Polski, Rosji i Białorusi

Książka bada historię polityczną Unii Europejskiej, Polski, Rosji i Białorusi, mając na celu wyodrębnienie głównych aktorów, instrumentów i dominujących narracji historycznych w historii politycznej tych czterech formacji politycznych. Pojawiają się pytania, na ile polityka historyczna sąsiadujących ze sobą państw jest spójna, czy wręcz fragmentaryczna, jakim interesom jest podporządkowana i które epoki wspierają dominującą narrację o przeszłości.

Jeśli chodzi o Litwę i jej politykę pamięci, za istotne i najważniejsze podmioty ewentualnych sprzecznych narracji należy uznać cztery podmioty polityczne: Unię Europejską, której Litwa jest członkiem, Polskę, Białoruś i Rosję, z którą Litwę łączy wspólna więź wspólna przeszłość. .

Publikacje profesorów Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych – dr. Justin Dementavičius, dr. Lutauros Gudžinskas, prof. Dr Raimundos Lopatas i doc. Dr Inga Vinogradnaitė – wyniki przeprowadzonych badań. Aby szerzej przedstawić specyfikę formacji politycznych w historii rozpatrywanych formacji politycznych, w załącznikach do pracy zamieszczono cztery teksty przedstawiające lub analizujące politykę historyczną Unii Europejskiej, Rosji i Białorusi.

Wilno: Wydawnictwo Uniwersytetu Wileńskiego, 2014, 288 s., ISBN 978-609-459-309-3

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *