Misję air policing w krajach bałtyckich przejęli Portugalczycy i Rumuni

Portugalscy i rumuńscy żołnierze przejęli w czwartek misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich w bazie lotniczej Szawle.

Portugalczycy i Rumuni będą chronić przestrzeń powietrzną państw bałtyckich ośmioma myśliwcami F-16 – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM).

Przejęli misję policji powietrznej od Polaków i Francuzów.

Na zakończenie misji polscy żołnierze zapewnili ochronę przestrzeni powietrznej czterema myśliwcami F-16. W misji wzięło udział około 150 polskich żołnierzy.

Wzmacniając misję, żołnierze Francuskich Sił Powietrznych po raz pierwszy chronili przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich czterema myśliwcami Rafale, a stan załogi sięgnął stu osób.

Wiceminister obrony narodowej Greta Monika Tučkutė, która uczestniczyła w uroczystości wymiany kontyngentów policji lotniczej, powiedziała, że ​​w związku z wojną na Ukrainie Litwa zabiega o wzmocnienie obrony powietrznej w regionie.

„W miarę pogarszania się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa zaangażowanie sojuszników w naszą zbiorową obronę jest niezbędne. Musimy iść naprzód we wzmacnianiu wysuniętej obrony NATO, w tym przestrzeni powietrznej. W ramach przygotowań do szczytu NATO w Wilnie jednym z naszych priorytetów jest wzmocnienie Zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO poprzez stworzenie rotacyjnego modelu obrony powietrznej i rozmieszczenie dodatkowych sił powietrznych, samolotów bojowych i systemów lądowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w krajach bałtyckich” – powiedziała.

Natowska misja air policing w krajach bałtyckich prowadzona jest od 2004 roku, kiedy to Litwa stała się pełnoprawnym członkiem sojuszu.

W odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową, od 2014 r. zdolności Policji Powietrznej zostały wzmocnione dodatkowymi kontyngentami na Litwie, a także w Estonii i Polsce.

Fot. A. Gedmin.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *