Ministrowie obrony narodowej Litwy i Polski: naszym wspólnym interesem jest pomoc Ukrainie i odstraszenie Rosji

„Po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, wzajemne wsparcie i wspólne przygotowanie Litwy i Polski do odstraszania i obrony jest szczególnie ważne. Postrzegamy Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla Zachodu i zgadzamy się, że musimy współpracować zarówno dwustronnie, jak i dwustronnie. w ramach NATO i UE do przyjęcia niezbędnej reakcji na rosyjskie zagrożenie. Musimy skoncentrować nasze wysiłki razem, aby osiągnąć wspólne cele” – powiedział A. Anušauskas.

A. Anušauskas i M. Błaszczak jednogłośnie zgodzili się domagać się od rosyjskich przywódców odpowiedzialności przed światem za inwazję na Ukrainę, omówili kwestie z agendy NATO i UE, temat mobilności wojskowej. Ministrowie rozmawiali także o zbliżającym się szczycie NATO w Madrycie oraz o potrzebie wzmocnienia obrony wschodniego krańca NATO realnymi zdolnościami bojowymi, opartymi na koncepcji obrony wysuniętej.

„Jako państwa regionalne graniczące z Rosją mamy wspólny cel: rozpocząć nowy etap adaptacji NATO. Na kolejnym szczycie spodziewamy się fundamentalnych decyzji dotyczących wzmocnienia obronności wschodniej części NATO, w tym zwiększenia bataliony wysuniętych grup bojowych sił NATO w jednostki wielkości brygady, a także zapewnienie niezawodności sił powietrznych i obrony przeciwrakietowej w państwach bałtyckich” – powiedział A. Anušauskas.

Ministrowie Obrony Narodowej potwierdzili obszary bliższej współpracy między krajami w przyszłości – uzgodniono jeszcze ściślejszą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez utworzenie dedykowanej grupy roboczej. Ministrowie podkreślili także znaczenie amerykańskiej obecności wojskowej w regionie. Uzgodniono również dalszą ścisłą współpracę w udzielaniu wsparcia Ukrainie i wykorzystanie w tym celu dostępnych instrumentów współpracy dwustronnej.

„Doceniamy przywództwo Polski i wysiłki w koordynowaniu wsparcia dla Ukrainy. Naszym celem jest współpraca z Polską, aby zapewnić wszelkiego rodzaju wsparcie i nadal szukać sposobów na wzmocnienie ukraińskiego wojska. Planujemy również przekazanie antydronów i nadzoru termowizyjnego urządzeń produkowanych na Litwie” – powiedział A. Anušauskas.

Ministrowie z zadowoleniem przyjęli również decyzję Finlandii i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO.

Rada Ministrów Obrony Narodowej Litwy i Polski spotyka się od 2020 roku w celu realizacji ogłoszonej w 2019 roku wspólnej deklaracji Prezydentów Litwy i Polski o partnerstwie w dziedzinie bezpieczeństwa. 21 lutego uzgodniono wspólne osiąganie kluczowych celów obronnych regionu na zasadzie dwustronnej, NATO i UE.

Kopiowanie tekstu tej wiadomości jest zabronione bez pisemnej zgody ELTA.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *