Ministrowie rolnictwa Litwy i Łotwy Kęstutis Navickas i Didzis Šmits zaapelowali do komisarza ds. rolnictwa Unii Europejskiej (UE) Janusza Wojciechowskiegosa o nadzwyczajne wsparcie finansowe dla producentów mleka z rezerwy unijnego sektora rolnego.
Komisja Europejska (KE) została poproszona o przyznanie 18,6 mln euro dla borykających się z problemami hodowców bydła mlecznego w tym kraju. Wsparcie EUR kwartalnie do czasu normalizacji cen, czytamy w komunikacie prasowym.
Ceny skupu mleka spadają od jesieni ubiegłego roku. Spadły o jedną trzecią między listopadem a lutym i nie wykazują oznak ożywienia. Średnia cena skupu mleka na Litwie wynosi około 40%. poniżej średniej unijnej. Jeszcze gorzej jest w przypadku małych gospodarstw mlecznych – za mleko dostają znacznie mniej niż te średnie statystyczne.
„Cena mleka nie pokrywa już kosztów jego produkcji. Wiele gospodarstw jest na skraju bankructwa i sprzedaje swój żywy inwentarz. Obserwujemy spadek liczby gospodarstw i ilości sprzedawanego mleka. Komisji Europejskiej w sprawie wzrostu cen skupu mleka w UE w ubiegłym roku. Jednak w tym czasie sektor mleczarski na Litwie został dotknięty skrajnie negatywnymi czynnikami: cena zasobów energii elektrycznej osiągnęła swoje maksimum w połowie roku, kiedy pasza produkcja odbywała się, kiedy ceny paszy i energii osiągnęły szczyt, lepsze ceny skupu mleka zostały zrekompensowane rekordowymi kosztami, a ostatnie miesiące zniweczyły wszelkie pozytywne wyniki.
Staramy się ustabilizować sytuację środkami krajowymi. Ale same nasze wysiłki nie wystarczą. Potrzebne są rozwiązania na poziomie unijnym, przede wszystkim pilne wsparcie finansowe dla producentów mleka w rezerwacie rolnym – mówi minister K. Navickas.
Wnioski Litwy i Łotwy o wsparcie sektora mleczarskiego poparły Polska, Niemcy, Bułgaria, Czechy, Rumunia i Estonia, a Finlandia, Grecja i Chorwacja również wyraziły zaniepokojenie pogarszającą się i alarmującą sytuacją tego sektora, czytamy w raporcie.
Komisarz J. Wojciechowski zaznaczył, że KE dokładnie oceni sytuację.
Zachowanie zrównoważonej działalności połowowej musi być priorytetem
Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE dyskutowała także nad Pakietem Rybackim, który analizuje funkcjonowanie Wspólnej Polityki Rybackiej UE i proponuje działania na rzecz ochrony ekosystemów morskich oraz transformacji energetycznej sektora rybołówstwa i akwakultury.
Państwa członkowskie podkreśliły wkład sektora rybołówstwa w bezpieczeństwo żywnościowe, odnotowały wysiłki rybaków i społeczności przybrzeżnych na rzecz odbudowy zasobów rybnych, zaapelowały o bardziej wyważone decyzje dotyczące zarządzania rybołówstwem i zapewnienie finansowania niezbędnego do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Litwa popiera dążenie do ochrony ekosystemów morskich i zapewnienia odporności unijnego sektora rybołówstwa, ale według ministra K. Navickosa środki zaproponowane przez KE budzą szereg pytań dotyczących ich zasadności i proporcjonalności – czytamy w raporcie.
„Ciągłe pogarszanie się sytuacji na Morzu Bałtyckim jest od wielu lat źródłem wielkiego niepokoju. Brakuje nam konkretnych propozycji ze strony KE, aby rozwiązać problemy tego regionu, zwrócić uwagę na jego perspektywy połowowe” – powiedział minister. Wraz z sektorem rybołówstwa dokładamy wszelkich starań, aby zachować zasoby rybne w Morzu Bałtyckim, ale jeden z najbardziej drażliwych problemów w regionie – niezrównoważone połowy zasobów Rosji – wciąż pozostaje nierozwiązany”.
We wszystkich regionach i wodach morskich zdaniem ministra K. Navickosa potrzebna jest aktywna rola KE, gwarantująca europejskim rybakom równe możliwości połowowe i warunki eksploatacji.
„Wielokrotnie zwracano uwagę, że rybołówstwo często nie jest jedyną i najważniejszą przyczyną złego stanu ekosystemów i zasobów morskich. Rozczarowuje zatem fakt, że główny ciężar działań proponowanych w planie ochrony ekosystemu morskiego spoczywa właśnie na z rybakami i społecznościami nadmorskimi Ambitne cele związane z ochroną ekosystemów morskich i transformacją energetyczną sektora rybołówstwa nie są poparte niezbędnymi środkami, a obecny Europejski Fundusz Rybacki jest niewystarczający i nie nadaje się do ich realizacji” – powiedział minister K. Navickas .
Podkreślił znaczenie decyzji zarządzania rybołówstwem opartych na nauce i poparł ścisłą współpracę wszystkich zainteresowanych stron w rozwiązywaniu problemów, które zadecydują o przyszłości sektora.
„Jesteśmy gotowi do udziału w dalszych dyskusjach zarówno na poziomie europejskim, jak i regionalnym. Jestem przekonany, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania, które pozwolą nam zachować dla przyszłych pokoleń zrównoważony i odporny europejski sektor rybołówstwa.” – podsumował Minister K. Navickas.
Podczas posiedzenia Rady delegacje Litwy, Łotwy i Polski zwróciły uwagę na przyszłość protokołu do umowy o partnerstwie w sprawie połowów między UE a Marokiem, a także kwestie związane z rolnictwem w handlu, na stan prac nad analizą wniosku rozporządzenia w sprawie odtwarzania przyrody oraz komunikatu KE w sprawie ochrony owadów zapylających.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”