Już po raz piąty Narodowe Centrum Kultury w Kownie organizuje konkurs na ekranizację folkloru republikańskiego „Animowana opowieść litewska”. Od wielu lat litewscy studenci nieustannie interesują się litewską kulturą etniczną, naszym folklorem i tworzą piękne oryginalne dzieła twórcze, łączące etniczne i nowoczesne formy wyrazu, łącząc zdolności narodowe i osobiste we wspólnej pracy – animacji.
Dla organizatorów, uczestników i wszystkich entuzjastów animacji konkurs ten jest okazją do zanurzenia się w magiczny wir baśni, legend, spektakli, a jednocześnie poczuć zabawny, czasem zabawny świat, a czasem bardzo podstępną i wrażliwą animację. W ciągu pięciu lat przyjęto ponad 500 uczestników z różnych litewskich miast i wsi. Słowo o konkursie dotarło nawet do 24 krajów świata.
W głosowaniu publicznym głosowali ludzie z Austrii, Białorusi, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Polski, Chorwacji, Norwegii, Holandii, Słowenii, ze Szwecji, Ukrainy, Niemiec, a nawet Australii, USA, Kanady, Malezji, Belize za ich ulubione prace. , Gujana, Honduras, Mauritius.
Konkurs jest okazją do zaprojektowania litewskiego folkloru
Tegoroczny konkurs rozpoczął się w kwietniu – odbyły się trzy dni bezpłatnej nauki na odległość dla uczestników konkursu i wszystkich zainteresowanych animacją. Za ich pośrednictwem konsekwentnie prezentowano tradycyjne litewskie zwyczaje i folklor, omawiano ogólne zasady rozrywki i zasady tworzenia.
Nie mniej niż 68 uczniów z różnych miast i wsi na Litwie ciężko pracowało nad projektem litewskiego folkloru. A oto 29 najpiękniejszych bajek wszelkiego rodzaju: legend, spektakli, bajek, piosenek i przede wszystkim bajek. Prace konkursowe oceniane były z uwzględnieniem przedziału wiekowego i etnicznego tworzonej animacji, oryginalności pomysłu i spektaklu, sugestywności, prezentacji artystycznej, estetyki, złożoności i kompletności techniki wykonawczej. Podczas publicznego głosowania filmy mógł ocenić każdy, kto chciał. Jesteśmy zadowoleni z ich działalności – otrzymaliśmy ponad 1600 głosów.
„Zespół kreatywny projektu serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu na ekranizację folkloru republikańskiego „Animuję bajkę litewską – 2022”, ich nauczycielom, bliskim i znajomym, którzy głosowali i dali nam pomoc w wyborze najlepszej animacji autorów i gratulacje dla zwycięzców konkursu!” – powiedzieli organizatorzy.
Zwycięzcą grupy juniorów konkursu jest twórczość „Koń Žalgiris” ucznia szkoły animacji, profesora Valentasa Aškinisa.
Zwycięzcą grupy seniorów jest twórczość uczennicy szkoły przyrodniczej Kardokai „Głuszec i lis”, nauczycielki Salvinija Jegelevičienė.
Zwycięzcą grupy mieszanej jest twórczość wychowanków progimnazjum Kupiškis Povilas Matulionis „Jak pojawił się kopiec Kupiškis”, profesor Solveiga Puišienė.
Imprezy takie jak ten konkurs, według organizatorów, mają na celu wychowanie dzieci w wieku szkolnym do odczucia piękna i znaczenia litewskich obyczajów, folkloru, sztuki, nowoczesnych technologii oraz nauczenie doceniania mądrości, jaką nasz naród zgromadził przez wieki.
Zespół Kowieńskiego Narodowego Centrum Kultury dziękuje partnerom: Centrum Edukacji Okręgu Kłajpedy, Instytutowi Literatury i Folkloru Litewskiego, Kowieńskiej Szkole Informatyki oraz corocznym sponsorom: firmie MeinArt studio, sponsorowi informacji – Kauno Diena.
Projekt jest finansowany przez Litewską Radę Kultury. Bajki można obejrzeć na stronie Narodowego Centrum Kultury w Kownie www.ktkc.lt.
Zdjęcie organizatorów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.