Od ponad roku mieszkańcy Litwy mogą swobodniej podróżować do innych krajów w celu leczenia. Na Litwie, jak co roku i w zeszłym roku, mieszkańcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w większości wybierali do korzystania z transgranicznej opieki zdrowotnej kraje sąsiadujące, a charakter świadczonych usług medycznych pozostał podobny.
„W ubiegłym roku kasy chorych zrekompensowały 118 mieszkańcom Litwy wydatki poniesione w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego na udzielone tam świadczenia zdrowotne, zakupione leki czy środki medyczne. Ze środków Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego pobrano kwotę 184 tys. To jest nawet o 43 tys. euro więcej niż w roku ubiegłym” – mówi Inga Ježerkauskaitė, doradca departamentu spraw międzynarodowych Narodowego Funduszu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia (VLK).
W ubiegłym roku mieszkańcy Litwy wyjechali na leczenie głównie do krajów sąsiednich – na Łotwę (48 wniosków) i do Polski (47 wniosków). W związku z wyjazdem do Niemiec w celu uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej złożono 20 wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej. W zeszłym roku na Słowacji, w Belgii, Estonii i innych krajach leczono znacznie mniej przypadków.
Zdaniem specjalisty VLK, w ubiegłym roku refundację świadczeń z zakresu rehabilitacji medycznej (43 przypadki) uzyskano w Polsce, na Słowacji, Łotwie, w Belgii, Hiszpanii i na Malcie. Aż 36 przypadków otrzymało rekompensatę za świadczenia osobistej opieki zdrowotnej udzielone na Łotwie, w Polsce, Niemczech, Estonii, Hiszpanii, Belgii i Chorwacji. Pacjenci korzystali także z konsultacji lekarzy specjalistów: w 28 przypadkach ambulatoryjne świadczenia indywidualnej opieki zdrowotnej świadczone w łotewskich, polskich i niemieckich placówkach medycznych zostały zrekompensowane. W 22 przypadkach zakupiono leki. Wymagane są również koszty zakupu sprzętu ortopedycznego lub pomocy medycznych.
Największe odszkodowanie wypłacone pacjentowi przez PSDF w ubiegłym roku wyniosło ponad 11 tys. euro za operację przeprowadzoną w łotewskiej placówce medycznej, a najniższa – 49 euro – za leki zakupione w Polsce.
„Szacuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat do kas chorych wpłynęło łącznie 627 wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej. Aby je zrekompensować, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wydano ponad 652 000 dolarów. euro”, mówi I. Ježerkauskaitė.
Kasy zdrowotne przypominają, że litewscy ubezpieczający w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie czy Norwegii, po otrzymaniu i opłaceniu opieki zdrowotnej, mogą najpóźniej w ciągu roku ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w kasach chorych. Pacjenci mogą wybrać własnego świadczeniodawcę w innym kraju, prywatnego lub publicznego.
Koszty pacjenta są zwracane w zakresie, w jakim odpowiednie usługi medyczne są opłacane na rzecz litewskich zakładów opieki zdrowotnej ze środków PSDF.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”