Stało się już tradycją, że w Kłajpedzie „żniwa” innowacyjnej akwakultury zbierane są wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Kłajpedzie pod imponującymi żaglami. Dzięki szefom kuchni restauracji „Meridianas” przysmaki dostarczane przez błękitną gospodarkę zamieniły się w dania degustacyjne.
Smaki litewskich produktów akwakultury 6 września. Do oceny zaproszono społeczność akademicką, patronów Funduszu Przyszłości Uniwersytetu w Kłajpedzie, członków i partnerów Litewskiego Klastra Morskiego. Gwiazdami specjalnego menu stały się krewetki hodowane w Centrum Kompetencji Akwakultury w Kłajpedzie oraz świeże ryby z zaawansowanych przedsiębiorstw akwakultury w regionie.
Wydarzenie to stanowiło kamień milowy zarówno dla nauki, jak i gospodarki, który czeka na jesień tej jesieni: w Kłajpedzie rozpoczną się eksperymenty naukowe dotyczące hodowli krewetek i pstrąga tęczowego z wykorzystaniem wód geotermalnych, bogatych w zachodnim regionie Litwy. Mamy nadzieję wykazać, że te zasoby zlokalizowane na głębokości ponad kilometra są przydatne nie tylko do wydobywania ciepła czy rozwoju usług zdrowotnych w regionie Kłajpedy.
Eksperymenty z organizmami wodnymi będą realizowane w ramach projektu „TETRAS” programu „Interreg Region Morza Bałtyckiego”, we współpracy z partnerami z Litwy, Niemiec, Estonii, Polski i Danii. Głównym partnerem projektu jest Park Naukowo-Technologiczny w Kłajpedzie.
Goście Le Méridien mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania tych doświadczeń. W sumie „TETRAS” zrealizuje cztery projekty pilotażowe. „Pilot”, który będzie testowany w Kłajpedzie, obejmie łącznie pięć eksperymentów: hodowane będą trzy cykle krewetek białonogich (Litopenaeus vannamei) i dwa cykle pstrąga tęczowego. Prace zespołu badawczego zaplanowane są na dwa lata.
Do tej pory w systemach zainstalowanych w Centrum Kompetencji Akwakultury mineralizacja wody symulująca środowisko morskie prowadzona była poprzez zmieszanie soli morskich stosowanych w akwariach koralowych lub poszczególnych minerałów z głównych pierwiastków w czystej wodzie. Aby rozwijać produkcję akwakultury na skalę komercyjną – w wielkoskalowych zamkniętych systemach recyrkulacyjnych (RAS) – takie uzdatnianie wody byłoby kosztowne. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kłajpedzie i Parku Naukowo-Technologicznego w Kłajpedzie jest zdeterminowany zidentyfikować alternatywy, które pomogłyby obniżyć koszty, wzmocnić determinację inwestorów i otworzyć nowe nisze biznesowe w regionie Kłajpedy.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”