Rozpocznie się wystawa zakładek
W tym roku na festiwal przyjadą goście z USA, Izraela, Szwecji, Polski i Niemiec oraz odbędą się ciekawe spotkania z festiwalowymi uczestnikami z Litwy.
Festiwal rozpocznie wystawa „Śladami kultury żydowskiej” wybranych specjalnie na ten festiwal zakładek (ekslibrisów). Wystawa, na której zostaną zaprezentowane ekslibrisy stworzone przez artystów żydowskich i litewskich z różnych epok, została wybrana i zaprezentowana przez Centrum Grafiki Książkowej Biblioteki Publicznej Povilas Višinskis powiatu Szawli oraz Fundusz Ekslibrisów Gerarda Bagdonavicius. Według Lolity Putramentienė, szefowej Ośrodka Grafiki Książkowej. Metodyści, biblioteka i archiwum fundacji zawiera około 200 ekslibrisów stworzonych zarówno przez autorów pochodzenia żydowskiego, jak i artystów litewskich, zainteresowanych historią i kulturą Żydów. Ekslibrisy w tym zbiorze są metaforycznie dokładne i różnorodne, ukazują różnorodność osobowości, która może ujawnić nam jeszcze jedną kryjącą się w nich tajemnicę.
Kłajpeda pokaże szyldy książkowe wykonane różnymi technikami, na różne okazje, dla znanych osób od połowy ubiegłego wieku do 2022 roku, z których większość to ekslibrisy z kolekcji Josifa Šapirasa.
W historii ekslibrisów litewskich będzie to pierwsza wystawa poświęcona ekslibrisom żydowskim.
Otwarcie wystawy odbędzie się w obecności pracowników Biblioteki Publicznej Povilas Višinskis, którzy wiedzą wiele ciekawych rzeczy o posiadanej i pielęgnowanej kolekcji ekslibrisów.
Po nawiązaniu współpracy z Muzeum Historii Żydów w Wilnie Gaon oraz Muzeum Historii Mniejszej Litwy nadarzyła się okazja do zaprezentowania twórczości światowej sławy litwackiego artysty Samuelisa Baka. Po raz pierwszy mieszkańcy Kłajpedy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością światowej sławy artysty. Wszystkie najważniejsze symbole użyte w twórczości artysty znajdą swoje odzwierciedlenie w litografiach eksponowanych na wystawie „Alegorie”. Przedmiotem pracy S. Baka jest człowieczeństwo, jego przeszłość i jej urojenia, wyrażone w postmodernistycznym stylu alegorycznego realizmu.
Wystawę zaprezentują Ieva Šadzevičienė, dyrektor Muzeum Samueli Bak oraz Aleksandra Jacovskytė, kuratorka eksponatów muzealnych.
Spotkania i wycieczki
Na tegorocznym festiwalu mieszkańcy Kłajpedy zostaną poczęstowani żydowską muzyką ludową. Urszula Makosz, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak zaprezentują swój koncert. Wykonają utwory poety, autora piosenek Mordecai Gebirtiga (1877-1942) i innych kompozytorów ludowych w trzech językach narodu żydowskiego.
Podczas spacerów audio „Nieistniejąca księga” festiwal zaprosi do odkrycia historycznego dziedzictwa dźwiękowego kłajpedzkich synagog na początku ich istnienia, do wsłuchania się w dźwiękową rzeczywistość otaczającą miejsca nieistniejących dziś synagog. Niemiecki artysta dźwiękowy Rochus Austas i jego zespół muzyczny „Re-load futura” będą towarzyszyć słuchaczom w dźwiękowym spacerze śladami starożytnych synagog na Starym Mieście w Kłajpedzie.
Gość ze Szwecji Urszula Chovaniec zaprezentuje dziedzictwo literackie żydowskich kobiet w XX wieku, feministyczną perspektywę ich twórczości, życie pisarek walczących o uznanie w „męskim świecie” poprzez literaturę.
Spotkanie z utalentowanym pisarzem młodego pokolenia Iddo Gefen (Izrael) będzie okazją nie tylko do rozmowy o współczesnej literaturze w Izraelu. I. Gefen, badacz i pisarz zajmujący się dysleksją, opowie o związku między mózgiem a dysleksją, strategiach i narzędziach, które pomogły mu przezwyciężyć trudności związane z tym zaburzeniem.
Laurencija Budrytė-Ausiejienė, przewodnik i twórca znanych mieszkańcom Kłajpedy tras turystycznych, zaprosi na wycieczkę „Żydzi XIX i XX wieku. w Kłajpedzie”. Na uczestników wycieczki czekać będą również pyszne żydowskie bajgle. A bez nich?!
Warsztaty komiksowe dla młodzieży „Żydowskie historie Mēmel: opowiedziane obrazami” poprowadzi Miglė Anušauskaitė, znana autorka komiksów, badaczka judaizmu i tłumaczka jidysz. Te warsztaty twórcze są wyjątkową okazją dla dzisiejszej młodzieży w Kłajpedzie do bliższego poznania młodzieży żydowskiej okresu międzywojennego, która mieszkała, tworzyła, kochała, spędzała wakacje, bawiła się i uprawiała sport w Mēmel.
W historii ekslibrisów litewskich będzie to pierwsza wystawa poświęcona ekslibrisom żydowskim.
Konferencje, kino i taniec
O tym, jak ubierały się tradycje innych Żydów, jaki wpływ miały inne kultury na tradycyjne ubiory żydowskie i czy tradycyjny strój przetrwał w czasach globalizacji, będzie można dowiedzieć się z wykładu „Historia stroju żydowskiego” Algisa Davidavičiusa, nauczyciela Gimnazjum Szoloma Alejchema w Wilnie i wykładowca VDU. Po wykładzie będzie niepowtarzalna okazja do zapoznania się na żywo z tradycyjnymi tańcami narodu żydowskiego i współczesnymi tańcami izraelskimi, a nawet nauczyć się ich tańczyć. Sesję edukacyjną „Żydowskie tańce ludowe” poprowadzi Natalja Rapoport, szefowa klubu tanecznego „Simcha” w gimnazjum Szolom Alejchem. W imprezie weźmie również udział zespół ludowy dla dzieci i młodzieży „Alkiukai” z Centrum Etnokulturalnego Miasta Kłajpedy (kierowany przez Elenę Šalkauskienė).
Na festiwalu widzowie zobaczą filmy izraelskich reżyserów, w których czekają zarówno gorzkie prawdy historyczne, jak i życie młodej kobiety na tle konfliktów etnicznych, religijnych i społecznych.
Czy wielu wie, że w 1896 r. 26 kwietnia w Kłajpedzie powstało Towarzystwo Historii i Literatury Żydowskiej (Verein für jüdische Geschichte und Literatur), którego działalność w końcu stała się zauważalna poza Litwą? Sieć i wpływy działalności Towarzystwa Historii i Literatury Żydowskiej działającego w Kłajpedzie rozwinęły się dzięki jednemu z założycieli tego stowarzyszenia, Leonowi Scheinhausowi (1865-1935), kupcowi, pisarzowi, filantropowi i aktywnemu działaczowi publicznemu. który mieszkał w Memel. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się z wykładu historyka Hektora Vitkusa „Towarzystwo Historii i Literatury Żydowskiej i jego centralna postać Leon Scheinhaus”.
Wydarzeniem zamykającym festiwal będzie koncert „Złota Jerozolima” Olgi Šardt-Žorovej, Sauliusa Šaučiuliisa i Rimy Tam, na którym zabrzmią szczególnie piękne i wrażliwe piosenki o Jerozolimie, o wierze i nadziei, o mądrości i nieskończonej miłości do matki. Pieśni będą wykonywane w języku hebrajskim i jidysz.
Wydarzenia festiwalowe są bezpłatne. Mile widziani są młodzi ludzie, dorośli, rodziny bez względu na wiek, wykształcenie, zainteresowania.
Program wakacyjny
2 września, godz. Wystawa czynna do 20 września.
15 września, godz. Wystawa będzie czynna do 10 listopada.
16 września, 17:00 – pokaz filmu „Testamenty” w filii Biblioteki im.
22 września, 17:30 – pokaz filmu „Jabłka pustyni” w filii Peppininkų Biblioteki im. I.Kanta (Taikos pr. 81 A).
23 września godz. Wykonawcy: U.Makosz, P.Pierzchała, M.Półtorak (Polska).
24 września godz. Barie (flety).
28 września godz. Moja osobista podróż na Litwę” z pisarzem I. Gefenem (Izrael) w Bibliotece Publicznej im. I. Simonaitytė w rejonie Kłajpedy (ul. Herkaus Manto 25).
30 września o 15:00 – wykład i dyskusja „O opowieściach i mózgach” pisarza I. Gefena w Bibliotece Publicznej I. Simonaitytė okręgu kłajpedzkiego (ul. Herkaus Manto 25).
1 października, 11:00 – wycieczka przewodnika L.Budrytė-Ausiejienė „Żydzi XIX i XX wieku w Kłajpedzie” i pyszne żydowskie bajgle. Trasa rozpoczyna się w Ratuszu (ul. 17 Danės). Formularz rejestracyjny: www.zydukulturosdienos.lt.
3-7 października – Warsztaty komiksowe pana Anušauskaitė „Historie Żydów z Mēmelis: opowiedziane obrazami” w KKKC Art Yard (ul. Bažnyčių IV, II w.).
7 października, godz.
8 października o godzinie 14.00 – Wykład A. Davidavičiusa „Historia stroju żydowskiego” oraz lekcje tradycyjnych tańców narodu żydowskiego z N. Rapoportem w Centrum Etnokulturowym w Kłajpedzie (ul. Daržų 10). Udział weźmie zespół ludowy dla dzieci i młodzieży „Alkiukai” Centrum Etnokulturowego (dyrygent E.Šalkauskienė).
15 października, godz.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.