Czytelnik Delfi, Vytautas, opowiedział o stracie, jaką poniósł przy zakupie biletu ze zniżką, jak wcześniej sądzono.
„Kupiliśmy przez internet dwa bilety autobusowe: jeden dla osoby dorosłej, drugi dla ucznia. Po wejściu do autobusu kierowca poprosił o legitymację ucznia. Po jej okazaniu powiedzieli: „Certyfikat tej szkoły jest nieważny. „Odpowiadaliśmy, że wszystko jest ważne, data jest. Wyjaśnił, że ma na myśli, że w tej szkole zniżka nie obowiązuje – certyfikat tej konkretnej szkoły nic nie znaczy.
Drugi bilet musiałem kupić jako osoba dorosła. Skontaktowałem się ze stroną internetową zajmującą się sprzedażą biletów autobusowych i zapytałem, dlaczego nie ma publicznej informacji o tym, które szkoły nie otrzymują zniżki?
Powiedziano mi, że takie są zasady Busturo. Skontaktowałem się z nimi również, ale ich odpowiedź zwykle niczego nie wyjaśniała. Skończyło się na tym, że zapłaciliśmy za bilet dwa razy i nikt nie powiedział nam dlaczego. Ponadto wykaz szkół nie jest podawany do wiadomości publicznej. Dlaczego nie podaje się informacji o nieważnych świadectwach z różnych szkół?” – pytał Witold.
„Delfi” przekształciło się w „Bustur”. Odpowiedzieli, że wszystko jest zapisane w regulaminie i powtórzyli ten regulamin.
„Działalność w transporcie dalekobieżnym jest nadzorowana i kontrolowana przez Litewską Administrację Bezpieczeństwa Transportu. Jako przewoźnik wywiązujemy się z naszych zobowiązań umownych z tą instytucją. Jedna z LTSA
do funkcji należą: „wg ustalonej procedury przewoźnicy drogowi otrzymują rekompensatę za dochody nieosiągnięte w związku z kursowaniem regularnych autobusów dalekobieżnych, kontrolują świadczenie usług transportu drogowego, analizują stwierdzone naruszenia i podejmują działania zapobiegające takim naruszeniom”.
Zgodnie z przepisami, prawo zakupu biletu ze zniżką zwracaną przez państwo (lub zastosowaną rekompensatą) mają wyłącznie pasażerowie posiadający ważny dokument (podstawę prawną) uprawniający do podróżowania z wykorzystaniem ulgi. Zasady te nie są ustalane przez naszą firmę, jest to litewska ustawa o uprawnieniach transportowych zatwierdzona przez Sejm Republiki Litewskiej. Informacje o
Zniżki na bilety zwracane przez państwo są dostępne na stronie www.ltsa.lt, można je również znaleźć na naszej stronie internetowej.
Przypominamy, że za prawidłowy wybór zniżek rekompensowanych przez państwo odpowiada kupujący, dlatego też przed zakupem biletów ze zniżką pasażerowie powinni zapoznać się z przysługującymi im zniżkami.
Nie ma wykazu szkół, w przypadku których nie stosuje się zniżek, gdyż regulamin określa, na co przysługują zniżki. Zgodnie z art. 5 ustawy o uprawnieniach komunikacyjnych prawo do nabycia biletu ulgowego przysługuje:
„4. Prawo do nabycia biletu jednorazowego lub imiennego czasowego na dalekobieżne autobusy komunikacji regularnej, pociągi pasażerskie, statki komunikacji regularnej i promy z ulgą 50% przysługują przewożonym dzieciom w wieku od 7 do 10 lat.
„7. Uczniowie szkół prowadzących kształcenie specjalne mają prawo nabyć jednorazowy lub czasowy bilet nominalny na przejazdy autobusami komunikacji regularnej dalekobieżnej, pociągami pasażerskimi, statkami komunikacji regularnej i promami z 50% zniżką, bilet jednorazowy na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej (podmiejskiej) z 50% zniżką oraz bilet nominalny na czas określony na komunikację autobusową regularną lokalną (podmiejską) z 80% zniżką.
Lista szkół specjalistycznych jest publicznie publikowana w Internecie – zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na stronie Litewskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Transportu” – czytamy w komentarzu Busturo.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.