Media: W Polsce weszła w życie rekomendacja nazywania Kaliningradu Królestwem

Zalecenie polskiej komisji, aby nazwać Kaliningrad, rosyjską eksklawę między Polską a Litwą, Karaliaučiusem (pol. Królewiec), podają w środę lokalne media.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśliło, że Polska wraca tym samym do tradycyjnych nazw kojarzonych z historią i dziedzictwem kulturowym.

Zalecenie Komisji ds. Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski ma charakter symboliczny i nie jest związane z przynależnością narodową kraju – zauważyło ministerstwo.

„Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego na język ojczysty. Są to nazwy narzucone nam, sztuczne, niezwiązane z naszą historią” – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (Waldemar Buda).

Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego na język ojczysty.

Historyczna nazwa enklawy granicznej z Polską i Litwą będzie teraz używana w oficjalnych dokumentach i mapach.

Takie posunięcie Polski wywołało gniewną reakcję Rosji.

„Nie chodzi już nawet o rusofobię, te procesy toczące się w Polsce to niemal szaleństwo” – powiedział reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„To nie przyniesie Polsce niczego dobrego. To nie są tylko wrogie działania: to są wrogie działania” – dodał.

Początkiem miasta Karaliaučius jest zamek krzyżacki Karaliaučius, zbudowany w połowie XIII wieku na pruskiej osadzie Semba w Tvanksta. Osada została nazwana Kunigsberg, później – Kionigsberg (Wzgórze Królewskie) na cześć króla czeskiego Przemyśla II Otakara.

Przypominamy, że nazwa Królestwa pochodzi z XVI wieku. używany w piśmie litewskim Małej i Wielkiej Litwy.

W 1946 roku Związek Radziecki przemianował miasto Kaliningrad na cześć Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina.

„Fakt, że jego imię nosi duże miasto w pobliżu naszej granicy [Michailo] Nazwisko Kalinina, który m.in. był odpowiedzialny za decyzję o masowym mordie na polskich oficerach w Katyniu w 1940 r., budzi wśród Polaków negatywne emocje” – stwierdził W. Buda.

W 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina NKWD Związku Radzieckiego zabiło w lesie pod Smoleńskiem około 25 000 ludzi. Polacy, głównie oficerowie o poglądach antykomunistycznych.

Związek Radziecki długo wypierał się odpowiedzialności za masakrę i zrzucał winę za tę zbrodnię na nazistów, ale w latach 90. ostatecznie przyznał się do prawdy.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *