Media: Tysiące ukraińskich żołnierzy przeszkoli się w siedzibie Misji UE w Polsce i Niemczech

Oficjalna nazwa misji to „Wojskowa Misja Wsparcia Unii Europejskiej i Ukrainy” (EUMAMUA). Jej celem jest zwiększenie wysiłków każdego kraju UE w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Oczekuje się, że otrzymane zostaną dodatkowe propozycje i lepsza koordynacja szkoleń między krajami.

Przez jakiś czas toczyła się dyskusja, gdzie powinno odbywać się szkolenie żołnierzy. Berlin odrzucił propozycje Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, by stworzyć centralną służbę szkoleniową w Polsce, najbliżej Ukrainy.

Zdecydowano, że powstaną dwa ośrodki szkoleniowe – jeden w Polsce, drugi w Niemczech. Potwierdzili to niemieckie media wysocy rangą dyplomaci.

Zdjęcie Reuters/Scanpix/ukraińscy żołnierze w wyzwolonym Kupiańsku

„Biorąc pod uwagę pilność żądań Ukrainy, należy szybko ustanowić odpowiednie struktury” – głosi poufna decyzja głównego komitetu politycznego i bezpieczeństwa UE.

Planowane jest utworzenie w Polsce stanowiska dowodzenia złożonego z przedstawicieli różnych państw, które będzie organizowało szkolenia operacyjne. Będą szkolić ukraińskich żołnierzy m.in. w zakresie ochrony przed bronią masowego rażenia, medycyny, obrony przeciwlotniczej czy kierowania artylerią.

Według dyplomatów w drugim sztabie misji szkoleniowej w Niemczech najprawdopodobniej znajdą się specjalne jednostki szkoleniowe, które będą prowadzić rozminowywanie i szkolenie taktyczne.

Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych UE formalnie zatwierdzą decyzję na spotkaniu w Luksemburgu w połowie października.

Oczekuje się, że do następnej zimy szkolenie zakończy nawet 15 000 Ukraińców, a później liczba ta może znacznie wzrosnąć.

We wrześniowym piśmie Kijów poprosił o przygotowanie do dziewięciu brygad, z których każda liczyłaby około 5 tys. ludzi. żołnierski

Dokumenty UE mówią, że celem ćwiczeń jest „wzmocnienie zdolności Ukrainy do samodzielnego prowadzenia operacji wojskowych w obronie integralności terytorialnej i suwerenności”.

W koncepcji unijni dyplomaci przyznają, że misję szkoleniową można postrzegać jako „krok eskalacji”. Zaznaczono przy tym, że „skuteczny kontratak wojsk ukraińskich na kilku frontach daje nadzieję, ale nie jest to punkt zwrotny. Obecne wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy jest niewystarczające, a potrzeby Ukrainy przekraczają jej obecne możliwości.

UNIAN przypomina, że ​​szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział w sierpniu, że UE zamierza rozpocząć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy w sąsiedniej Ukrainie.

123RF.com zdjęcie/Flagi Ukrainy, Unia Europejska

123RF.com zdjęcie/Flagi Ukrainy, Unia Europejska

Zapowiedział, że propozycja ta będzie dyskutowana na szczeblu politycznym podczas spotkania ministrów UE w Pradze. Później Borrell ogłosił, że UE pracuje nad zatwierdzeniem kryteriów szkolenia ukraińskich żołnierzy.

W tym tygodniu czeski premier Petr Fiala ogłosił po nieformalnym szczycie UE w Pradze, że unijni przywódcy osiągnęli konsensus w sprawie rozpoczęcia misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *