Masz ochotę na jesień? – Wiadomości gospodarcze

Zdjęcie Judity Grigelytė (VŽ)

Inflacja w strefie euro nie powoduje dalszego wzrostu cen, więc rządy szukają sposobów na spowolnienie tego procesu. Według wstępnych szacunków roczna inflacja na Litwie wyniesie 18% w tym roku i 8% w przyszłym. To znacznie więcej niż spodziewały się wiosną Ministerstwo Finansów (MF) i Komisja Europejska (KE).

Inflacja w Unii Europejskiej (UE) nie przekroczyła żadnego kraju, a roczna inflacja w strefie euro wyniosła w maju 8,1%. To najwyższa liczba od 1999 r., kiedy wprowadzono euro.

KE ostatnio obniżyła prognozę wzrostu na ten rok z 4% w zimie do 2,7%. Tymczasem inflacja jest na rekordowo wysokim poziomie, średnio 6,8 proc.

Holandia, Słowacja i Grecja wyprzedzają średnią strefy euro. W Niemczech i Hiszpanii stała inflacja jest bliższa średniej strefy euro. We Francji i na Malcie jest to odpowiednio znacznie poniżej 5,8% i 5,6%.

W maju kraje bałtyckie pozostawały wśród krajów o najwyższej rocznej inflacji. Na pierwszym miejscu plasuje się Estonia (20,1%), a następnie Litwa (18,5%) i Łotwa (16,4%).

Ceny w strefie euro rosną od 10 miesięcy. z rzędu i jak dotąd niewiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości ulegną one zmniejszeniu, pogłębiając kryzys w wydatkach konsumenckich i zmuszając europejskich decydentów do podjęcia szeregu działań w celu uniknięcia bolesnych skutków inflacji, zwłaszcza ciężaru wzrostu cen.

System operacyjny dokonał przeglądu środków podjętych przez większość rządów UE w celu ograniczenia gwałtownie rosnących cen.

Jednym z działań podjętych przez Holandię jest obniżenie podatku VAT na energię oraz obniżenie akcyzy na paliwo. Jednorazowe płatności w wysokości 200 euro dla gospodarstw domowych o dochodach minimalnych zostaną dodatkowo zwiększone.

Od listopada rząd francuski podjął szereg środków w celu ochrony siły nabywczej gospodarstw domowych. Ceny gazu i energii elektrycznej zostały zamrożone. Wprowadzono „grupę taryfową”. Dodatek inflacyjny w wysokości 100 euro został wypłacony wszystkim mieszkańcom, których dochód był niższy niż 2000 euro miesięcznie. Od 1 kwietnia wprowadzono również zniżkę na paliwo w wysokości 15ct/l.

W Niemczech pod koniec maja zatwierdzono pakiet antyinflacyjny, który obejmuje jednorazowe świadczenie dla prawie całej populacji, dodatkowe świadczenia na dzieci oraz obniżone koszty energii elektrycznej. Postanowiono też obniżyć i całkowicie zrezygnować z podatku od zielonej energii od lipca. Transport publiczny jest również czasowo tańszy: bilety miesięczne w miastach i regionach będą kosztować latem 9 euro. Kanclerz kraju Olaf Scholz powiedział, że w razie potrzeby można zrobić więcej, aby ograniczyć presję cenową na konsumentów.

Austria potwierdził 1,7 miliarda. Plan środków Eur, który przewiduje jednorazowe płatności dla gospodarstw domowych w celu zrekompensowania wydatków na energię w mieszkalnictwie. W tym kraju przewiduje się teraz 2 miliardy dodatkowych euro. Pakiet pomocowy Eur, który zapewnia wsparcie mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej lub prywatnego samochodu.

Wszystkie kraje UE, z wyjątkiem Bułgarii i Węgier, ukierunkowały działania na osoby najbardziej narażone. Jednak w większości stolic europejskich obniżki podatków nie były ukierunkowane i przyniosły korzyści wszystkim obywatelom danych krajów, niezależnie od ich poziomu dochodów. Wynikało to głównie z obniżenia podatków od energii elektrycznej i paliw.

Pod koniec marca KE upoważniła Hiszpanię i Portugalię do podjęcia „wyjątkowych środków” w celu obniżenia cen gazu za energię elektryczną i obniżenia rachunków gospodarstw domowych

W nadchodzących tygodniach i miesiącach zestaw narzędzi rządów europejskich powinien się poszerzyć. Analitycy wyjaśniają, że np. Włochy i Hiszpania prowadzą m.in. wspólne europejskie działania na rzecz budowy strategicznych rezerw gazu i współdzielenia gazu ziemnego. Inne kraje, takie jak Węgry i Czechy, chcą dokonać przeglądu rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. A Francja chce zmienić zasady ustalania cen energii elektrycznej na poziomie europejskim.

Jakie środki podejmują nasi najbliżsi sąsiedzi, aby ograniczyć ceny?

Polska tymczasowo obniżyła do zera podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze w ramach dwóch środków zwanych „tarczą antyinflacyjną”, które obejmują również świadczenia pieniężne dla zmagających się z problemami gospodarstw domowych oraz obniżki podatków od benzyny, gazu i energii elektrycznej. Nastąpił również wzrost dochodów osób słabszych społecznie, dotacje dla firm energetycznych i dodatkowe płatności dla rolników. Rząd planuje przedłużyć te antyinflacyjne środki.

Łotwa zdecydowała, że ​​od listopada zeszłego roku do końca bieżącego roku zastosuje miesięczne ulgi podatkowe w wysokości od 15 do 20 euro na 150 000 osób żyjących w najbiedniejszych i najsłabszych krajach. Rząd wprowadził również rekompensaty dla mieszkańców i przedsiębiorstw zużywających gaz. Kraj przyspieszył indeksację emerytur w celu zwalczania skutków inflacji. Rozważa się możliwość czasowego zawieszenia obowiązku zawartości w benzynie i oleju napędowym określonych ilości dodatków biologicznych w nadziei na obniżenie cen paliw.

Tallin myśli raczej o niższych stawkach akcyzy niż o rezygnacji z biokomponentów w paliwach. Estonia wraz z Finlandią rozpoczęła szybką budowę projektu terminalu skroplonego gazu ziemnego. Podobnie jak Łotwa zapewniła ludności dodatkowe rekompensaty z powodu rosnących cen energii i ustaliła ceny maksymalne energii elektrycznej i gazu ziemnego. Kwota „pułapu” przekraczająca kwotę zostanie poniesiona przez państwo. Rząd estoński podniósł również minimum egzystencji o jedną trzecią. Dodatkowe wsparcie otrzymają również rolnicy i/lub przetwórcy produktów rolnych. Kraj wciąż rozważa obniżki akcyzy i dodatkowe ulgi w VAT na niektóre grupy towarów.

Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) szacują, że inflacja na Litwie będzie w tym roku wysoka ze względu na gwałtowny wzrost cen energii, żywności i metali.

Nawiasem mówiąc, w styczniu zaproponowali Litwie utrzymanie inflacji, a przede wszystkim zahamowanie wzrostu cen konsumpcyjnych. „Właśnie to do nas dotarło w tamtym czasie. Tak więc nowo odkryty popyt spowodował, że ceny wzrosły jeszcze wcześniej” – wyjaśnił w zeszłym tygodniu Borja Gracia, szef misji MFW na Litwie.

Powiedział, że widzi ryzyko inflacji i spirali płac na Litwie.

„Przejęcie kontroli nad inflacją i wzrostem płac, które napędzają wzrost cen, pozostanie największym wyzwaniem w nadchodzących miesiącach” – powiedział Gracia. Biorąc pod uwagę wysoki poziom niepewności w otoczeniu międzynarodowym, MFW rekomenduje rządowi litewskiemu kontynuowanie tej drogi poprzez redukcję deficytu budżetowego w przyszłym roku i „ostrożną” ocenę możliwości wzrostu płac w sektorze publicznym i MMA.

Przedstawiciel funduszu podkreślił, że dobrą wiadomością jest to, że Litwa za kilka lat otrzyma znaczące inwestycje z UE, które pomogą zrekompensować straty sektora prywatnego. „Gospodarka litewska ma wystarczająco dużo baterii, aby poradzić sobie z niepewnością spowodowaną wysoką inflacją oraz cenami energii i surowców spowodowanych wojną na Ukrainie” – powiedział Gracia dziennikarzom.

Minister finansów Gintarė Skaistė zapewnia, że ​​rząd naszego kraju nie rozważa obecnie dodatkowych działań na rzecz obniżenia inflacji, ale w razie potrzeby może je zaproponować jesienią.

„Obecne założenia są takie, że inflacja ustabilizuje się jesienią i zacznie spadać. Jeśli sytuacja jest inna, to można by zaproponować dodatkowe środki jesienią, ale jest trochę za wcześnie, by powiedzieć. jak będzie wyglądać gospodarka jak wtedy” – wyjaśnił minister podczas konferencji prasowej.

Nowy globalny podatek od nieruchomości (NT) jest teraz na stole. Ekonomiści MFW zgadzają się z tym, ale Bank Litwy proponuje ulepszenie modelu i stopniowe opodatkowanie pełnej kwoty wartości nieruchomości per capita. Opcja FM – do oddzielnego opodatkowania wszystkich nieruchomości należących do jednej osoby.

Według V® jest całkiem zrozumiałe, że każdy kraj w UE ma swój kontekst narodowy, więc sposoby ograniczania inflacji są różne. Według G. Skaistė rząd litewski nie obiecuje jeszcze nic więcej na tym froncie – będzie to jesienią. Nasz kraj jest teraz niemal absolutnym liderem w UE pod względem inflacji – tylko Estonia ma większą. Może więc nie warto wiązać się z konkretnym sezonem poprzez przyjmowanie założeń – po przeanalizowaniu doświadczeń innych krajów, być może uda się teraz znaleźć ten środek.

ARTYKUŁ REDAKCYJNY – esej odzwierciedlający dyspozycje redakcji, pisany w jej imieniu, często bez wskazania konkretnego autora, a często w odpowiedzi na jakiekolwiek wydarzenie, fakt lub trend, który się ujawnił. Charakteryzuje się niewielką, często taką samą objętością wszystkich artykułów redakcyjnych publikacji, zwięzłym przedstawieniem idei, argumentacją natury tez oraz elementami retoryki dziennikarskiej. Przyjęło się przedstawiać wnioski i podsumowania odzwierciedlające przepisy redakcyjne. / Encyklopedia Dziennikarstwa /

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *