Rosyjski totalitaryzm musi zostać zniesiony, powiedziała marszałek Sejmu Wiktoria Chmilytė-Nielsen w czwartek podczas ceremonii wręczenia szefowi ukraińskiego parlamentu Rusłanowi Stefanczukowi gwiazdy Aleksandra Stulgińskiego.
„Rosyjski totalitaryzm, ideologia nienawiści jak faszyzm czy nazizm, jest nie do pogodzenia ze standardami cywilizowanego współistnienia i bezpieczeństwa międzynarodowego, dlatego musi zostać zniesiony” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.
Przed uroczystością szef parlamentu zaprosił parlamentarzystów do uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłych dzieci Ukrainy. Trzy osoby, w tym dziewięcioletnia dziewczynka, zginęły w czwartkowym nalocie rosyjskiego lotnictwa na Kijów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.
W swoim przemówieniu podczas ceremonii wręczenia nagród im. R. Stefančuksa V. Čmilytė-Nielsen zaznaczyła, że Ukraina stoi obecnie na czele walki z totalitaryzmem, a Litwa jest zobowiązana do wspierania Ukraińców w razie potrzeby i do dołożenia wszelkich starań, aby wsparcie społeczności międzynarodowej nie słabnie.
Mówiąc o R. Stefanczuku, zdobywcy gwiazdy A. Stulginsky, szef parlamentu, powiedział, że jest jednym z najbardziej charyzmatycznych przywódców Ukrainy, który swoim osobistym przywództwem, odwagą i przykładem inspiruje miliony swoich rodaków do przeciwstawiania się imperialnej agresji.
Jego wysiłki na rzecz mobilizacji środowiska parlamentarnego demokratycznego świata na rzecz wolności ojczyzny są wyjątkowe.
„Jego wysiłki na rzecz mobilizacji środowiska parlamentarnego demokratycznego świata na rzecz wolności ojczyzny są wyjątkowe” – podkreśliła V. Čmilytė-Nielsen.
Pamięta, jak na zaproszenie R. Stefančuksa odwiedziła Radę Najwyższą z łotewskimi i estońskimi kolegami miesiąc po 24 lutego, kiedy wybuchła wojna.
„Pomimo tego, że czołgi agresora znajdowały się blisko stolicy Kijowa, ukraińscy parlamentarzyści zebrali się na naradzie, podjęli niezbędne decyzje i pokazali całemu demokratycznemu światu, jak demokratycznie wybrany parlament powinien działać nawet w warunkach najzacieklejszej agresji, — powiedział marszałek Sejmu.
Przypomniała też, że wspólne wysiłki Litwy i Ukrainy, by przeciwstawić się imperialnej agresji ze strony Moskwy, sięgają wieków wstecz.
„Konstantinas Ostrogiszkis, który ponad pięćset lat temu dowodził armią Wielkiego Księstwa Litewskiego w bitwie pod Orszą, kiedy to wszyscy razem pokonaliśmy trzykrotnie liczniejsze wojska moskiewskie, jest pochowany we wawrzynie peczorajskim w Kijowie” – powiedział. szef parlamentu.
V. Čmilytė-Nielsen zwróciła uwagę, że znaczenie bitwy pod Orszą nie ustępuje bitwom pod Žalgirisem i jest „ważnym ogniwem historycznym łączącym Litwę, Polskę, Ukrainę i Gudiję – kraje, których najznakomitsze ludy żyją nie tylko specjalnym duchowej komunii, ale przeżywają wojnę jako wielką osobistą tragedię, ale też doświadczają poczucia przynależności do cywilizacji europejskiej”.
Gwiazdkę A otrzymali w tym roku przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy R. Stefančuks oraz były szef parlamentu, sygnatariusz ustawy o przywróceniu niepodległości z 11 marca Cheslovas Juršėnas. Ch. Nagroda została wręczona Juršėnowi 18 maja.
Nagroda jest zwykle przyznawana 15 maja, kiedy Sejm Ustawodawczy ogłosił w 1920 r. państwo litewskie Republiką Litewską, lub na następnym posiedzeniu. Zwołano pozaplanowe posiedzenie Sejmu w celu wręczenia nagrody R. Stefančukowi.
Gwiazda Nagrody im. A. Stulginskiego przyznawana jest za wkład w propagowanie idei parlamentaryzmu, demokracji i państwa. Nagroda utworzona przez Sejm w 2020 roku jest hołdem dla osobowości A. Stulginskis, przewodniczący założycielskiego Sejmu, który pełnił funkcję jego przewodniczącego.
Wcześniej nagrodę otrzymali były prezydent Valdas Adamkus i senator USA Richard Joseph Durbin.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”