W wyniku tego błędu czerwono-biała flaga Indonezji stała się podobna do flagi Polski. Incydent wywołał oburzenie w Indonezji, a hashtag #shameonyoumalaysia zyskał popularność na Twitterze.
Prezydent kraju Joko Widodo zażądał przeprosin za obrazę honoru narodowego, ale stwierdził, że nie chce przeceniać znaczenia tego zdarzenia dla stosunków z sąsiadem.
Obydwa kraje wyznają tę samą religię i mówią tym samym językiem, ale często oskarżają się nawzajem o próby przywłaszczania sobie tradycyjnej kuchni i kultury.
Malezyjski minister ds. młodzieży i sportu Khairy Jamaluddin spotkał się ze swoim indonezyjskim odpowiednikiem Imamem Nahrawim i osobiście go przeprosił. Obaj mężczyźni uścisnęli sobie dłonie na konferencji prasowej po prywatnym spotkaniu w niedzielę.
W sobotni wieczór Kh Jamaluddin przeprosił na Twitterze za pomyłkę i zapewnił, że broszury zostaną poprawione i ponownie wydrukowane.
Indonezja wydawała się głęboko urażona faktem, że broszura, której kopie rozdano wysokim urzędnikom w sobotę podczas ceremonii otwarcia 29. Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej w Kuala Lumpur, przez pomyłkę przedstawiała jej flagę.
I. Nahrawi, który wcześniej stwierdził, że pomyłka była „bardzo bolesna”, powiedział, że przyjął przeprosiny Malezji.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”