Ludzie zamiatają nasiona – co jest najpopularniejsze w tym sezonie

Handlowcy zauważają, że ludzie zaczęli kupować nasiona wyjątkowo wcześnie w tym roku, a ich sprzedaż wzrosła w tym sezonie o 12%. Według Ernesty Dapkienė, dyrektora działu komunikacji i wizerunku sieci dystrybucyjnej Maxima, w tym roku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nasiona ekologiczne – około 60% z nich zostało zakupionych. więcej w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z raportu.

„Najbardziej kupowane są nasiona warzyw – na Litwie najpopularniejszymi warzywami są ogórki, zaraz za nimi pomidory i rzodkiewki. Sprzedaż nasion tych warzyw jest w tym roku wyższa o ponad dziesiątą część. Wśród ziół absolutnym liderem jest koperek .Spośród wszystkich przypraw prawdopodobnie najszerszy jest asortyment nasion kopru, których sprzedaż wzrosła o 23%. Zauważamy, że w tym roku coraz aktywniej kupowane są ekologiczne nasiona zielone, które można uprawiać nie tylko w ogrodzie czy szklarni, ale również w domu ”- mówi E. Dapkienė.

Nuta kanapek i sałatek jest pieprzna

Uprawa świeżych ziół w szkółce to prosta misja, a efekt zachwyci każdego dnia. Pachnące i bogate w witaminy warzywa dodadzą smaku każdej potrawie i dadzą więcej przyjemności w gotowaniu.

Jedną z najpopularniejszych zieleni dla miłośników sałatek są sadzonki papryki. Smakują nie tylko sałatki, ale także kanapki, dania mięsne czy rybne. Papryka jest bogata w substancje przydatne dla organizmu: żelazo, magnez, wapń, sód, różne minerały i witaminę C.

Ciepła pogoda, półcień i gwarantowana wilgotność to główne zasady uprawy tej rośliny na parapecie lub balkonie. Nasiona papryki wysiewa się zwykle w słoikach o głębokości kilku centymetrów, w miskach lub w plastikowych pudełkach pozostawionych po innym jedzeniu. Wybrany pojemnik wyłożony jest zwilżoną bawełną, bibułą filtracyjną lub zgrzanymi zdezynfekowanymi trocinami. Nasiona umieszcza się w równej odległości od siebie i przykrywa folią polietylenową.

Od czasu do czasu odsłaniając film i podlewając trochę nasiona, sadzonki prawdopodobnie pojawią się w ciągu kilku dni. Następnie folię należy zdjąć, a pojemnik przenieść w jasne, ciepłe miejsce. Dbając o brak wilgoci i światła roślin sadzonki rozłożą się już po tygodniu, co oznacza, że ​​można je już kroić i używać do przyprawiania potraw. Zaleca się wysiewać paprykę raz w tygodniu lub co dwa tygodnie – w ten sposób możesz cieszyć się świeżą zielenią przez długi czas.

„Nasiona papryki znajdują się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się nasion ziół, chociaż ludzie wciąż je odkrywają, a dobrze znana bazylia i pietruszka przyciągają coraz więcej uwagi. Sprzedaż tych najnowszych roślin w tym roku jest o około 30 procent większa. pięć najpopularniejszych ziół to nasiona szałwii o stabilnym popycie” – mówi E. Dapkienė.



Zarówno żywność, jak i medycyna

Bazylia i pietruszka to nie tylko świeże przyprawy – to potęga witamin. Pietruszka jest bogata w witaminy A, E, C, kwas foliowy, tak niezbędny do utrzymania zdrowego układu krążenia, a także wapń, żelazo, magnez, ryboflawinę i wiele innych dobroczynnych substancji. Bazylia nie pozostaje również w tyle w swojej przydatności – ta przyprawa zawiera przeciwutleniacze, działa przeciwzapalnie, pozytywnie wpływa na jelita, pracę serca, kości, układ nerwowy. Dodatkowo zapach bazylii sprzyja koncentracji.

Uprawa ziół takich jak bazylia czy pietruszka nie wymaga wiele wysiłku. Ważne jest, aby mieć bardzo słoneczną przestrzeń – do tego nadaje się parapet lub balkon, szczególnie po wschodniej stronie domu. W przypadku tych ziół ważna jest równowaga między wilgotnością a światłem słonecznym, dlatego zwykle uprawia się je w skrzynkach z otworami w dnie, aby uciec przed nadmiarem wody. Pojemnik powinien być wypełniony ziemią kompostową, wysianą w odległości około kilku centymetrów i przykrytą cienką warstwą ziemi.

Bazylię i pietruszkę należy codziennie podlewać, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Pierwsze zasiewy będzie można obserwować w ciągu tygodnia. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy bazylia lub pietruszka ma około sześciu łodyg z liśćmi, nie jest konieczne przycinanie ich wszystkich naraz, lepiej jest zerwać kilka gałązek, aby utrzymać wzrost liści.


Ludzie zamiatają nasiona – co jest najpopularniejsze w tym sezonie

Królowa Orzeźwienia – Mięta

Chłodny napój, odprężająca herbata lub danie, które wymaga odrobiny świeżej przyprawy – najlepiej tu mięta. Gatunki mięty, które można uprawiać w domu – obficie: bananowa, czekoladowa, soczysta, imbirowa, jabłkowa. Należy wspomnieć, że mięta ma również właściwości zdrowotne. Zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają zwalczać alergie, ból, problemy trawienne, zmęczenie czy stres. Zioło to jest również bogate w witaminy A i C, potas, magnez, fosfor i wapń.

Jest to niezwykle łatwe w uprawie zioło, które nie wymaga stałego nasłonecznienia ani intensywnej pielęgnacji. Mięta rośnie łatwo, szybko i nie będziesz musiał długo czekać na ponowne zbieranie nowych liści. Jednak uprawa mięty będzie wymagała głębszej doniczki, ponieważ roślina ta ma stosunkowo bujne korzenie, a także glebę pod rośliny doniczkowe. Podlewanie mięty nie jest trudne – wystarczy sprawdzić, czy gleba jest wilgotna lub sucha.

Odpowiednio pielęgnowana mięta lubi pędy, dzięki czemu liście można zrywać i pozostawić do przekręcenia. Jeśli roślina urosła za wysoka, jej wierzchołek można odciąć i pozwolić na dalszy wzrost.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *