Litwini szturmujący polskie sklepy ujawnili, ile pieniędzy oszczędzają: kwoty są oszałamiające

Sklepy spożywcze w sąsiedniej Polsce są oblegane przez klientów z Litwy. Rodacy rabują polskie towary i chętnie oszczędzają imponujące sumy.

„Wydaję ponad 1000 euro i oszczędzam ponad 300 euro” – Karolis opowiedział o swoich zakupach w Polsce.

Duża odległość nie jest straszna

Karolis przyjechał do polskiego Suwałka z Poniewieża i przebył 230 kilometrów w jedną stronę. Jednak zdaniem Górala kilometry to nic w porównaniu z cenami towarów tutaj.

„To proste, u nas schab kosztuje 2,30. A ile kosztuje na Litwie? Pięć? Cztery?” – powiedział mężczyzna.

Pan Algimantas z Mariampola załadował już do swojego samochodu pięć wozów z polskimi towarami. Zakupy są najbardziej zróżnicowane, począwszy od papieru toaletowego, kiełbas, świeżej wieprzowiny i słodyczy, a skończywszy na mocniejszych płynach, które na Litwie są mocno opodatkowane stale rosnącą akcyzą.

Litwini szturmują polskie sklepy - ujawnili, ile oszczędzają

– Nie jeździmy tam często, ale warto, bo ceny są tu dużo niższe, a kurs złotego dobry – mówi Algimantas.

Po 1 lutego, kiedy ceny żywności w Polsce staną się jeszcze tańsze, wielu Litwinów obiecuje, że nie będzie jechało samotnie – zabiorą ze sobą krewnych i sąsiadów, którzy gotowi są zostawić swoje dochody w kieszeniach braci Polaków.

Zachęca do pójścia za przykładem Polski

Na hordy rodaków, które napadają na polskie sklepy spożywcze, z zazdrością patrzą Litwini, którzy z różnych powodów nie mogą tam dotrzeć, którzy zaciskają zęby i cierpliwie płacą codziennie coraz wyższe kwoty za te same produkty.

Litwini szturmują polskie sklepy - ujawnili, ile oszczędzają

„Wszystko podrożało. I papier toaletowy. Teraz będzie jak za starych dobrych czasów, do toalety pójdziemy z gazetą. <...> Wszyscy jeżdżą do Polski, a tutaj to bzdura. Tu nigdy nie będzie niskich cen, nie, nie, nie – skarży się Aleksandra z Wilna.

Litwini kupujący apelują do władz, by poszły za przykładem Polski i podjęły kroki, by żywność była tańsza lub przynajmniej droższa, np. obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT). Minister finansów Gintarė Skaistė nie jest jednak zachwycona takimi propozycjami. Według niej, zmniejszając VAT na żywność, zmniejszymy też dochody państwa, a tym samym zwiększymy dziurę w budżecie.

Litwini szturmują polskie sklepy - ujawnili, ile oszczędzają

„Litwa, jako mała gospodarka otwarta, ma inne uwarunkowania, więc stosowanie wobec nas ulg w VAT jest kosztowne i bardzo niestosowne” – powiedział minister.

Sąsiedzi mają w kieszeni litewski miliard

Dainius Dundulis, właściciel sieci sklepów „Norfos”, wylicza, że ​​Litwini zostawili w Polsce w 2021 roku imponującą sumę pieniędzy – miliard złotych.

„Z tego miliarda, jak mówię w przybliżeniu, jeśli chodzi o produkty niepodlegające akcyzie, państwo straciło dla budżetu około 300 mln euro” – wyliczył biznesmen.

Litwini szturmują polskie sklepy - ujawnili, ile oszczędzają

Jednak niektórzy politycy i ekonomiści wielokrotnie zwracali uwagę, że gdyby ulga podatkowa objęła produkty spożywcze, napchnęłaby kieszenie właścicieli dużych sieci handlowych.

„Praktyka pokazała, że ​​ulgi w podatku VAT stosowane na Litwie nie prowadzą do obniżenia cen dla konsumentów. W większości przypadków trafiają one do kieszeni sprzedawców” – mówi G. Skaistė.

Więcej szkody niż pożytku

Dla rządu i ekonomistów dotychczasowa decyzja Polski o obniżeniu VAT na żywność wygląda na populizm i przyniesie więcej szkody niż pożytku.

„Zwracam uwagę na słowo 'tymczasowo’. Polska prędzej czy później i tak będzie musiała podwyższyć tę stawkę. Wtedy ceny będą rosły i to znacznie gwałtowniej niż w innych krajach” – powiedział ekonomista Žygymantas Mauricas.

Litwini szturmują polskie sklepy - ujawnili, ile oszczędzają

Wprowadzenie na Litwie preferencyjnego podatku VAT na żywność w wysokości 9% zamiast obecnych 21% kosztowałoby państwo około pół miliarda euro. A gdyby tak jak w Polsce ustalić zerową stawkę VAT, straty budżetowe byłyby jeszcze większe.

Zobacz pełny raport na początku artykułu.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM TUTAJ:

Oglądaj program „Karštai su tv3.lt” w każdy poniedziałek o 19:30 w telewizji TV3.

Artykuł został przygotowany na podstawie programu telewizyjnego TV3 „Karštai su tv3.lt”.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *