W Polsce procedura sprzedaży i używania sztucznych ogni jest znacznie bardziej liberalna
Kęstutis Sprogis, dyrektor największej hurtowni wyrobów pirotechnicznych w Kownie „Polonezas”, twierdzi, że w krajach Unii Europejskiej obowiązują inne zasady sprzedaży wyrobów pirotechnicznych. Po wejściu Litwy i Polski do UE i zniesieniu ceł istnieje możliwość importu z Polski wyrobów pirotechnicznych rozrywkowych III i IV klasy, których sprzedaż osobom fizycznym jest na Litwie bez ograniczeń zabroniona. A w sąsiednim kraju, jak twierdzi K. Sprogis, można je kupić nawet w samochodach zaparkowanych na poboczu drogi.
Do trzeciej klasy zalicza się pirotechnikę cywilną średniej mocy, w której ilość mieszaniny pirotechnicznej wynosi od 50 do 250 gramów. Mogą to być petardy i inne produkty pirotechniczne, które emitują jedynie dźwięk (gwizdanie).
Petardy, których użycie ogranicza jedynie wytwarzany przez nie hałas, można sprzedawać w sklepach z bronią. Kupujący musi wysłuchać instrukcji, zarejestrować się i zalogować w specjalnym dzienniku. Klasa 4 – pirotechnika rekreacyjna dużej mocy, w której ilość mieszaniny pirotechnicznej przekracza 250 gramów.
Na Litwie można je sprzedawać wyłącznie firmom, kupujący musi uzyskać specjalne zezwolenie. Do tej klasy zaliczają się tzw. baterie, które oddają kilka strzałów jeden po drugim.
Dyrektor firmy „Polonezas” obawia się, że w związku z użyciem silniejszych urządzeń pirotechnicznych sprowadzanych na Litwę przez nielegalnych mieszkańców lub handlarzy, procedura ich wdrażania w naszym kraju będzie jeszcze bardziej rygorystyczna.
W tym roku handel artykułami pirotechnicznymi w Kownie będzie dozwolony od 20 grudnia do 15 stycznia, pozwolenia na handel wydaje nie policja, ale gmina.
Od teraz dealerzy będą zobowiązani do udostępniania nabywcom fajerwerków broszury informacyjnej szczegółowo opisującej procedurę ich używania na terenie miasta Kowna. Mieszkańcy powinni mieć świadomość, że zabronione jest korzystanie z nich w odległości mniejszej niż 75 metrów od szkół, przedszkoli, zakładów leczniczych i rehabilitacyjnych. Zabrania się także używania materiałów pirotechnicznych w godzinach od 22:00 do 6:00, z wyjątkiem świąt państwowych i imprez masowych.
Narzędzia te nie mogą również dostać się w ręce osób poniżej 18 roku życia oraz osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Zabronione jest używanie nie tylko materiałów pirotechnicznych własnej roboty, ale także legalnie zakupionych przedmiotów, które są w sposób oczywisty uszkodzone mechanicznie lub w inny sposób. Odpowiednie zasady mają zastosowanie również do przedsiębiorców.
Statystyki Kowna za ostatnie 5 lat pokazują, że noworoczne fajerwerki wyrządzają mieszkańcom Kowna coraz mniej szkód. Dzieje się tak dlatego, że ludzie mają dostęp do legalnej i bezpiecznej pirotechniki, podczas gdy w przeszłości często sami wykonywali flary lub używali flar złej jakości przeznaczonych do celów nawigacyjnych lub wojskowych.
Według Artūrsa Šulniausa, ortopedy-traumatologa Szpitala Klinicznego Czerwonego Krzyża w Kownie, w 1998 roku pirotechnika zraniła w Kownie 24 osoby w grudniu-styczniu, w latach 2000 – 12, a w zeszłym roku – tylko 4 osoby. W większości przypadków użytkownicy fajerwerków trafiają do szpitala z poparzonymi rękami. Zdarzają się również śmiertelne lub bardzo poważne obrażenia.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”