Zaawansowane technologie Internetu Rzeczy szybko zyskują na Litwie. Zdalnie łączą wiele różnych rzeczy nie tylko w domu, ale także w mieście. Na przykład technologia zastosowana w inteligentnych licznikach wody i energii elektrycznej pozwoli mieszkańcom zapomnieć o odczytach liczników i pomoże skutecznie oszczędzać wodę i energię elektryczną. Kiedy te technologie będą działać w całej Litwie?
Zapomnij o odczytach liczników
Pierwszy inteligentny system zaopatrzenia w wodę w krajach bałtyckich zaczął być instalowany w Wilnie w zeszłym roku. Największa litewska firma zajmująca się gospodarką wodną „Vilniaus vandenys” zainstalowała w ramach projektu ponad 8000 rur wodociągowych. liczniki zdalnego odczytu.
Inteligentna technologia umożliwia zdalne prowadzenie księgowości: do tej pory pracownicy musieli fizycznie schodzić do studni, odwiedzać piwnice budynków i ręcznie zbierać dane. Technologia umożliwia również szybsze rejestrowanie nielegalnych przyłączy do sieci wodociągowych, lokalizowanie wypadków w sieciach, a tym samym oszczędzanie zasobów wodnych.
Projekt realizowany jest z partnerami Navitus LT i Bitė Lietuva. To dla tego projektu Bitė Lietuva uruchomiła pierwszą wąskopasmową technologię Internetu Rzeczy w krajach bałtyckich i Polsce. Bitė jest pierwszym operatorem komórkowym w całym regionie z prawdziwym komercyjnym rozwiązaniem NB-IoT działającym w swojej sieci. Bitė wprowadził również zaawansowaną technologię Internetu Rzeczy LTE CAT-M, pierwszą na Litwie oferującą wirtualną usługę eSIM.
„Wąskopasmowy Internet Rzeczy może poprawić jakość świadczonych usług, umożliwić szybsze wykrywanie usterek, zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć wydajność pracy. Wdrożenie takich inteligentnych rozwiązań jest również ważne dla państwa, ponieważ stwarza szansę Litwy na przełom w Europie. ” mówi Eligijus Rakickas, kierownik produktu „Bitė Lietuva”.
Wygodniej jest oszczędzać energię elektryczną
Rozwiązanie Internetu Rzeczy zostało również zastosowane w inteligentnych licznikach energii elektrycznej zainstalowanych przez firmę „Energijos skyrstymo operatorius” (ESO). Są one już realizowane w największym projekcie inteligentnych liczników w regionie.
Inteligentne liczniki będą przesyłać informacje o zużyciu energii za pośrednictwem bezpiecznego połączenia, dzięki czemu mieszkańcy mogą zapomnieć o wpisywaniu odczytów liczników, sprawdzać dokładne zużycie, otrzymywać nowe usługi od uczestników rynku i efektywniej wykorzystywać energię.
„Aby osiągnąć najlepsze rozwiązanie komunikacji technologicznej dla inteligentnych liczników, wraz z rozpoczęciem tego projektu, udostępnimy nawet dwie zaawansowane technologie Internetu Rzeczy – NB-IoT i LTE CAT-M – praktycznie na całym terytorium. kraju. Zapewniają doskonałą penetrację danych nawet tam, gdzie inne technologie byłyby trudne, co jest niezbędne przy instalacji inteligentnych liczników – mówi E. Rakickas.
Zaleta technologii – niezawodność
Według menedżera produktu Bitė, „Internet przedmiotów umożliwia podłączenie obiektów do Internetu, aby mogły wchodzić w interakcje i przesyłać informacje. Jednak na przykład inteligentne liczniki mogą być umieszczane w głębokich studniach, pod wodą, gdzie będzie to niezwykle trudne o dostęp do internetu. Dlatego do rozwiązania licznikowego wdrożyliśmy technologie Internetu Rzeczy NB-IoT i LTE CAT-M, które zapewniają komunikację nawet w bardzo trudnych warunkach: pod wodą lub głęboko pod ziemią, gdzie nie ma prądu.
Istnieje również alternatywne rozwiązanie dla Internetu Rzeczy – LoRa. Główną różnicą między tą technologią a dwoma wcześniej wspomnianymi technologiami jest to, że LoRa wykorzystuje częstotliwości niekomercyjne i niecertyfikowane, do których usługodawca nie ma wyłącznych praw. Dlatego najlepszą jakość usług zapewniają przeciążone częstotliwości i sieci, które często są zawodne w rzeczywistych warunkach.
Technologia NB-IoT wykorzystuje kontrolowane i zarządzane częstotliwości komercyjne, z których wszyscy operatorzy korzystają z wyłącznymi prawami, więc tylko oni mogą nad nią pracować. Nie powoduje obciążenia częstotliwościowego, zapewnione jest bezpieczeństwo użytkowania, a jakość obsługi jest gwarantowana. „LoRa” operująca swobodnie na nielicencjonowanych częstotliwościach niestety nie może tego zaoferować i to jest chyba największa wada tej pozornie tańszej technologii – tłumaczy E. Rakickas.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”