Litwa i Polska starają się opodatkować nowe cyfrowe modele biznesowe

Wraz z rozwojem globalnej gospodarki i dużymi inwestycjami w cyfryzację i innowacje, może to utorować drogę do uchylania się od płacenia podatków i uchylania się od opodatkowania. Dlatego resorty finansów Litwy i Polski zgodziły się w piątek na współpracę w walce z tymi zjawiskami, w szczególności z podatkami od wartości dodanej (faktura VAT) w terenie, podało ministerstwo finansów.

„Litwa i Polska dążą do tego, aby nowe cyfrowe modele biznesowe były skutecznie opodatkowane, a tym samym proaktywnie zapobiegając ewentualnej nieprzejrzystości” – czytamy w porozumieniu podpisanym przez ministrów G. Skaistė i Magdalenę Rzeczkowską.

Opublikowano w grudniu ubiegłego roku Komisji Europejskiej Ze sprawozdania z oceny luki w podatku od wartości dodanej (VAT) wynika, że ​​w 2019 r. luka w poborze podatku VAT na Litwie zmniejszyła się o 3%. szczyt na poziomie 21,4%.

G. Skaistė powiedział wiosną tego roku, że Litwa została oceniona w raporcie jako kraj, w którym redukcja luki VAT była największa, a Ministerstwo Finansów stawia sobie za cel dopiero w latach 30. XX wieku Luka VAT osiągnęłaby średnią Unii Europejskiej – w tym przypadku budżet mógłby dodatkowo zebrać około 800 mln. dochód w euro.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *