Litwa coraz częściej zaliczana jest do najbogatszych krajów: takich wynagrodzeń nie ma już na dwóch kontynentach świata.

Vaidotas Rūkas, szef działu inwestycji INVL, był zaskoczony postępem w zakresie wynagrodzeń Litwy od odzyskania niepodległości na Facebooku, dzieląc się wynagrodzeniami z różnych krajów na całym świecie.

Średnia pensja na Litwie wynosi 1184 euro, czyli 1277 dolarów na rękę. Oznacza to, że dwukrotnie wyprzedziliśmy takie kraje jak Rosja (648 dolarów) czy Turcja (487 dolarów), gdzie pensje są trzykrotnie wyższe niż w Brazylii, Argentynie czy Indonezji, Litwin zarabia aż 8 Egipcjan czy Pakistańczyków – podaje „World of Statistics”. „. „. dane.

Z kolei w Szwajcarii, gdzie średnia pensja wynosi 6144 dolary na rękę, oczekuje się, że płace wzrosną pięciokrotnie, w Singapurze czy Luksemburgu – czterokrotnie, a w Stanach Zjednoczonych – ponad trzykrotnie.

„Należymy do średniej kategorii. Co się dziwić? Co prawda wynagrodzenia są dwukrotnie wyższe we Francji i Szwecji, ale biorąc pod uwagę ilość pieniędzy, która zostaje po drogim czynszu czy spłacie kredytu hipotecznego i naprawdę wyższych cenach, różnica nie jest taka, że duży. Jakiego wielkiego postępu dokonaliśmy w ciągu 20-30 lat!” – napisał V. Rūkas.

Główny ekonomista Luminor Ž. Mauric uznaje, że jesteśmy silną klasą średnią na świecie, ale coraz częściej zaliczamy się do klubu krajów bogatszych.

„Oceniając Europę jako całość, jesteśmy już nieco powyżej mediany, co oznacza, że ​​ponad połowa krajów w Europie (spoza UE) ma już pensje nieco lub znacznie niższe niż na Litwie. W naszym regionie środkowo-wschodnim W Europie Wschodniej wyższe wynagrodzenia mają tylko trzy kraje: Estonia, Czechy i Słowenia.Wszystkie inne mają mniejsze, zwłaszcza kraje UE, którymi są Polska, Łotwa, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.Mamy wyprzedził Grecję i Portugalię” – mówi Ž. Maurycy.

Podkreślił, że w stosunkowo krótkim czasie Litwa dogoniła Zachód do tego stopnia, że ​​płace różnią się nie czasami, ale procentowo.

Dalsza część podróży nie będzie jednak taka łatwa i jeśli popełnimy błędy, możemy się potknąć.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *