Litgrid: wzrost produkcji energii słonecznej o 50%

Według danych „Litgrid”, od 22 do 28 maja średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” spadła o 2 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. z 79 EUR/MWh do 77 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama, podczas gdy w Estonii energia elektryczna podrożała o 9%. aw zeszłym tygodniu jego cena osiągnęła poziom 67 Eur/MWh.

„Od zeszłego tygodnia do piątku wieczorem obowiązywało ograniczenie przepustowości z Polską ze względu na coroczną konserwację łącza LitPol Link, a ograniczenie przepustowości między Estonią a Łotwą z powodu prac sieciowych nadal trwa. Widać, że ograniczenia te nie wpłynęły mają negatywny wpływ na ceny energii elektrycznej, w ciągu tygodnia nawet spadły 50% miało na to największy wpływ w ciągu tygodnia wzrosła produkcja elektrowni fotowoltaicznych Po tym jak elektrownie fotowoltaiczne ponownie osiągnęły w niedzielę nowy rekord godzinowej produkcji 499 MW cena energii elektrycznej była ujemna o -10 EUR/MWh”, wyjaśnia Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1%. od 194 GWh do 196 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 38%. zużycia energii elektrycznej w kraju*. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 74 GWh energii elektrycznej, czyli 6%. mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 79 GWh, odnotowano w raporcie.

Na Litwie elektrownie słoneczne wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu, ich produkcja wzrosła o 50%. od 17 GWh do 26 GWh.

Jednak produkcja wiatru została zmniejszona o połowę z 30 GWh do 15 GWh. Produkcja elektrowni cieplnych i wodnych niewiele się zmieniła. W ciągu tygodnia elektrownie słoneczne wyprodukowały 35%. Z energii elektrycznej produkowanej na Litwie elektrownie wodne – 17%, elektrownie cieplne – 20%, elektrownie wiatrowe – 21% i inne elektrownie – 8%.

Według relacji import/eksport (słodkie) 65% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną* pochodzi z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 10%, ze 159 GWh do 144 GWh.

Różnicując import kraju, 62% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 35%. z Łotwy, a pozostałe 2% przywieziono przez granicę do Polski.

Z raportu wynika, że ​​całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy zmniejszył się o 71%. od 31 GWh do 9 GWh. 85% litewskiego eksportu trafiło do Polski łączem LitPol Link, 9% na Łotwę, a pozostałe 6% do Skandynawii łączem NordBalt.

Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” dla przepływu energii elektrycznej osiągnęło 54%. wobec Polski i 18 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0%. w kierunku Szwecji i 76 proc. w kierunku Litwy.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *