„Litgrid” uruchomił testy technologii sztucznej inteligencji za 160 tys. euro

Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid rozpoczął testy sztucznej inteligencji i technologii czujników. Podczas nich specjalne urządzenia zainstalowane na liniach napowietrznych mierzą warunki pogodowe i prognozują możliwą przepustowość linii.

Oczekuje się, że technologia ta pozwoli w przyszłości na przesyłanie o 30% więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca tymi samymi napowietrznymi liniami energetycznymi.

Ten typ technologii o zmiennej przepustowości został po raz pierwszy zainstalowany w krajach bałtyckich na linii wysokiego obciążenia 110 kV łączącej stacje transformatorowe Połąga i Vydmantai.

Specjalne urządzenia zamontowane na wspornikach liniowych monitorują temperaturę powietrza, kierunek i prędkość wiatru, siłę nasłonecznienia, wilgotność powietrza i temperaturę linii powietrza. Zebrane informacje służą do ciągłego doskonalenia modelu obliczania przepustowości linii lotniczej.

„Technologia opiera się na modelu matematycznym, który ocenia wieloaspektowy wpływ środowiska na przepustowość linii lotniczych. Korzystając z danych pogodowych, system przewiduje przepustowość linii na godzinę i dzień Znając te informacje, możemy podłączyć więcej elektrowni słonecznych i wiatrowych do grid” – czytamy w raporcie, cytując dyrektora Departamentu Strategii Litgrid, Liutaurasa Varanavičiusa.

Według niego czujniki pokazują też w czasie rzeczywistym chwilowe natężenie przepływu, czyli ilość energii elektrycznej, która może przejść przez linię elektroenergetyczną oraz temperaturę przewodnika, dzięki czemu można lepiej ocenić stan poszczególnych napowietrznych linie.

Rozpoczęty przez zespół Litgrid we wrześniu test potrwa do końca września przyszłego roku. Pierwsze wyniki zostaną przeanalizowane w grudniu.

Innowacja jest testowana we współpracy ze słoweńską i austriacką firmą Operato i Micca Informationstechnologie GmbH. Wartość projektu to 160 000 euro.

„Chcemy szybko przetestować tę innowację, abyśmy mogli ją zastosować tam, gdzie będzie potrzebna do rozwoju energetyki odnawialnej”, dodaje L. Varanavičius.

napisał Vzże żywotność stacji, linii elektroenergetycznych i transformatorów dobiega końca, większość z nich będzie wymagała naprawy w ciągu najbliższych 2-3 lat. Na modernizację sieci planuje się przeznaczyć ok. 2 mld zł. EUR.

Kęstutis Jauniškis, prezes Litewskiego Stowarzyszenia Energii Elektrycznej, zrzeszającego przedsiębiorców z branży, powiedział później VŽ, że sieć przesyłu energii elektrycznej na Litwie nie odpowiada obecnie potrzebom przedsiębiorstw.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *