Podaje się, że od 24 do 30 lipca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” wzrosła o 7% w porównaniu z tygodniem poprzednim. od 92 EUR/MWh do 98 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 21 proc. od 81 EUR/MWh do 98 EUR/MWh.
„W zeszłym tygodniu w krajach bałtyckich zmniejszona o około 40 procent produkcja farm wiatrowych doprowadziła do wyższych cen energii elektrycznej. Zmniejszona ilość turbin wiatrowych została zastąpiona importem od sąsiadów Polski. Tranzyt z Niemiec dociera do nas zwykle przez Polskę ze względu na dużą nadwyżkę wytwarzaną ze źródeł odnawialnych .Jednak w zeszłym tygodniu generacja wiatrowa w Niemczech była niewielka, więc prąd do krajów bałtyckich przez Polskę płynął ze Słowacji, Czech i tej samej Szwecji. W tych krajach duże ilości energii produkowane są przez elektrownie jądrowe i elektrownie cieplne” – wyjaśnia Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1 procent. i osiągnął 196 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 39 proc. zużycia energii elektrycznej w kraju*. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 76 GWh energii elektrycznej, czyli 15 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy krajowa produkcja osiągnęła 76 GWh.
Należy zauważyć, że w zeszłym tygodniu na Litwie znacznie spadła produkcja elektrowni wiatrowych, choć to one nadal produkują najwięcej w porównaniu z innymi źródłami. Produkcja elektrowni wiatrowych spadła o 38 proc. z 35 GWh do 22 GWh. Produkcja elektrociepłowni utrzymała się na tym samym poziomie co tydzień wcześniej i wyniosła około 20 GWh. Nieznacznie spadła produkcja elektrowni słonecznych, z 21 GWh do 19 GWh.
W podobnej proporcji wzrosła natomiast produkcja elektrowni wodnych: z 9 GWh do 11 GWh. W ciągu tygodnia farmy wiatrowe wyprodukowały 28 proc. Elektrownie słoneczne – 26 proc., elektrownie cieplne – 26 proc., elektrownie wodne – 14 proc. i inne elektrownie – 6 proc. energii elektrycznej produkowanej na Litwie.
Według proporcji import/eksport (na słodko) 63 proc. zapotrzebowania kraju* na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączna wielkość importu wzrosła o 2 proc. ze 150 GWh do 153 GWh. Rozróżniając import kraju, 77 proc. energii elektrycznej trafiło do kraju ze Skandynawii połączeniem NordBalt, czyli 13 proc. – z Łotwy, pozostałe 10 proc. sprowadzono przez granicę z Polską.
Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy zmniejszył się o 36 proc. z 35 GWh do 23 GWh. 75 proc. litewskiego eksportu kierowane było do Polski połączeniem „LitPol Link”, a pozostała czwarta trafiała na Łotwę.
Wykorzystanie przepustowości łącza LitPol Link do przesyłu energii elektrycznej osiągnęło poziom 29%. wobec Polski i 19 proc. w stronę Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0 procent. Do Szwecji i na 100 proc. w stronę Litwy.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”