Podaje się, że średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Litwie w maju wyniosła 78 EUR/MWh. To 16 proc. więcej niż w kwietniu, kiedy cena wynosiła 67 EUR/MWh.
Zdaniem Liutaursa Varanavičiusa, dyrektora działu strategii Litgrid, na wzrost cen miał wpływ spadek produkcji elektrowni wodnych i jądrowych w regionie.
„Chociaż w maju ceny nieznacznie wzrosły w związku z zakończeniem wiosennych powodzi i trwającymi corocznymi remontami elektrowni jądrowych w Skandynawii, rynki energii elektrycznej koncentrowały się głównie na rekordowych elektrowniach fotowoltaicznych. zimą i w pierwszej połowie wiosny tylko sporadycznie odnotowywaliśmy ich potencjał produkcyjny ze względu na złe warunki pogodowe.
Majowa pogoda była bardzo korzystna dla produkcji elektrowni słonecznych, ponieważ przez większą część miesiąca było bezchmurnie, a średnia temperatura wynosiła około 13°C. Dopóki nie docierają do nas letnie upały, sprawność elektrowni fotowoltaicznych jest wyższa, a straty mniejsze – mówi L. Varanavičius.
Według niego dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i stale rosnącej liczbie elektrowni fotowoltaicznych rekord godzinowej produkcji elektrowni fotowoltaicznych w miesiącu został pobity aż siedmiokrotnie, a ostatni raz był 31 maja 2017 r. kiedy produkcja osiągnęła 528 MW.
Łącznie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w ciągu miesiąca 100 GWh energii, czyli dwa razy więcej niż w kwietniu, kiedy produkcja fotowoltaiczna przekroczyła już wartości z letnich miesięcy ubiegłego roku.
„Należy wspomnieć, że produkcja turbin wiatrowych generalnie spada wraz z ociepleniem, ale zdarzały się też wyjątkowo wietrzne dni w maju. Na przykład ostatniego dnia miesiąca o godz. do 716 MW, a przy produkcji fotowoltaiki do 82% litewskiego zużycia (…)” – powiedział dyrektor departamentu strategii spółki.
Produkcja energii słonecznej wzrosła o 50%.
Produkcja energii elektrycznej na Litwie spadła w ciągu miesiąca o 1%, a lokalne elektrownie dostarczyły 44%. zużycia energii elektrycznej w kraju. W maju na Litwie wyprodukowano łącznie 391 GWh energii elektrycznej.
Farmy wiatrowe wyprodukowały w maju 27% energii elektrycznej. mniej niż w kwietniu ich produkcja spadła ze 166 GWh do 122 GWh. Produkcja z elektrowni wiatrowych stanowiła 31%. cała lokalna produkcja na Litwie. Kolejną piątą część wyprodukowały elektrownie wodne, których produkcja utrzymała się na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu – około 80 GWh.
Najbardziej zmieniła się produkcja elektrowni słonecznych, która niemal podwoiła się z 51 GWh do 100 GWh i stanowiła 26%. lokalna produkcja. Około 23% więcej wygenerowały elektrownie cieplne i inne, których skumulowana produkcja spadła o 10%. od 101 GWh do 91 GWh.
W tym czasie całkowity przepływ importu wynosił 65 procent. potrzeba kraju. Import na Litwę osiągnął 722 GWh, w porównaniu do danych kwietniowych spadł o 10% z 805 GWh. W maju import ze Skandynawii przez połączenie NordBalt osiągnął ok. 59%, z Łotwy – 37%, z krajów trzecich – 0%, az Polski ok. 3%.
Eksport w maju spadł o 38% w stosunku do kwietnia, z 233 GWh do 146 GWh. Największa część eksportu skierowana była do Polski – 98%, a pozostałe 2%. – na Łotwę.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”