Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
W związku z remontem jednej z fińsko-estońskich linii elektroenergetycznych oraz podłączeniem dużych elektrociepłowni hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła w ciągu tygodnia o 24% do 84 euro za megawatogodzinę ( MWh), poinformował operator przesyłu energii elektrycznej Litgrid.
Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej zmienia się w taki sam sposób jak na Litwie, aw Estonii energia elektryczna podrożała o 55% i również osiągnęła 84 euro.
Według Liutaursa Varanaviusa, dyrektora departamentu strategii litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid, wzrost cen energii spowodowany był rozpoczęciem corocznego remontu połączenia elektroenergetycznego Finlandia-Estonia Estlink-Estonia.2 w ubiegłym tygodniu wzrost w imporcie energii elektrycznej w Polsce oraz uruchomienie produkcji dużych elektrociepłowni na Litwie i Łotwie.
Po odłączeniu 658-megawatowych kabli elektroenergetycznych do samodzielnej naprawy Bałtyk musiał zastąpić niski przepływ importowy innymi źródłami. Z tego powodu niemal trzykrotnie zwiększył się import do Polski na Litwie, która także częściowo trafiała tranzytem na Łotwę. A na początku tego tygodnia, kiedy generacja wiatru była jeszcze minimalna, duże elektrownie na Litwie i Łotwie zaczęły produkować, powiedział Varanaviius w oświadczeniu Litgrid.
Według niego koniec remontu Estlink-2 zaplanowano na niedzielę.
Ponadto, zdaniem przedstawiciela Litgrid, w niedzielę przez kilka godzin utrzymywały się ujemne ceny z powodu dużej produkcji fotowoltaicznej, wzrostu produkcji energii wiatrowej i niskiego zużycia energii elektrycznej w krajach bałtyckich.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w ubiegłym roku o 1% do 198 gigawatogodzin (GWh), lokalne elektrownie zaspokajały 47% zapotrzebowania na energię. łączna ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju wzrosła o 3% do 94 GWh.
W ubiegłym tygodniu produkcja energii słonecznej na Litwie wzrosła o 70% do 26 GWh, energii słonecznej o 20% do 30 GWh. W tym czasie tygodniowa produkcja energii wiatrowej spadła o 12% do 25 GWh, a energii wodnej o 44% do 9 GWh.
W ciągu tygodnia energia słoneczna wytwarzała 32%, energia cieplna 27%, energia wiatrowa 26%, elektrownie wodne 10%, inne elektrownie 5% energii elektrycznej produkowanej na Litwie.
54% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu, całkowity import w tygodniu rozpoczynającym się 2 maja wyniósł 151 GWh. 72% importu pochodziło ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 4% na Łotwę, a pozostałe 24% przez granicę z Polską.
Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę wzrósł o 10% do 40 GWh. 83% eksportu energii elektrycznej na Litwę było kierowane na Łotwę, pozostałe 17% było podłączone do Polski przez LitPol Link.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”