„Litgrid”: cena prądu na Litwie wzrosła o 12% w ciągu tygodnia

Wileńska stacja transformatorowa. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Średnia cena energii elektrycznej na rynku litewskim wzrosła w ubiegłym tygodniu o 12% do 182 euro za megawatogodzinę (MWh).

W ciągu 713 listopada średnia cena na Łotwie sięgnęła 179 euro, w Estonii 148 euro, poinformował w poniedziałek operator przesyłu energii elektrycznej Litgrid.

Według dyrektora departamentu strategii Litgrid, Liutaurs Varanaviius, w zeszłym tygodniu podczas naprawy połączenia elektroenergetycznego między Litwą a NordBalt można było spodziewać się gwałtownego wzrostu cen, ale ze względu na wzrost energetyki wiatrowej na Unikano krajów bałtyckich, Niemiec i Finlandii.

Na przykład turbiny wiatrowe na Litwie wyprodukowały nawet dwa razy więcej energii elektrycznej niż w zeszłym tygodniu, a produkcja spadła tylko w niedzielę, kiedy zużycie i ceny energii elektrycznej są zwykle najniższe w tygodniu, powiedział L. Varanaviius w raporcie.

Ze względu na techniczne prace dostępowe NordBalt był zamknięty od poniedziałku rano do niedzieli wieczorem.

Według L. Varanaviiusa, chociaż zużycie energii elektrycznej rośnie ze względu na sezonowość, nadal jest o około 10% niższe niż w tym samym okresie rok temu. Mówi się, że powodem będą oszczędności i gorsze niż zła pogoda.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 9% do 218 gigawatogodzin (GWh). Lokalna energia elektryczna zapewniała 37% zużycia.

Łącznie w kraju wyprodukowano 80 GWh energii elektrycznej, czyli o 54% więcej niż w poprzednim tygodniu: produkcja wiatrowa wzrosła z 20 do 41 GWh, lekka energia elektryczna z 17 do 21 GWh, hydrauliczna z 11 do 17 GWh.

wytworzona energia cieplna 26%, energia wiatrowa 51%, energia hydrauliczna 21%, energia słoneczna 1% i inne energie 2% całkowitej produkcji ropy naftowej.

64% zapotrzebowania na energię elektryczną z ropy naftowej pochodziło z importu. W ciągu tygodnia całkowity import spadł o 14% do 153 GWh: 5% energii elektrycznej trafiło do Skandynawii przez NordBalt, 65% przez granicę z Łotwą i 29% do Polski.

Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę zmniejszył się o 15% do 8 GWh. Dzięki LitPol Link 71% eksportowanej energii elektrycznej z Litwy trafiło do Polski, a pozostałe 29% na Łotwę.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *