Litgrid: cena energii elektrycznej spadła o 64% w ostatnim tygodniu roku.

„To normalne, że zużycie energii elektrycznej spada między świętami a Nowym Rokiem, ale w ostatnim tygodniu 2022 roku zużyliśmy nawet o 12% mniej niż tydzień wcześniej. Mieszkańcy i firmy na wakacjach przyczyniają się do wyjątkowo niskiego zużycia energii elektrycznej. Ostatnio podniosła się w niedzielę w części Litwy temperatura dochodziła nawet do kilkunastu stopni, dlatego też zapotrzebowanie na ogrzewanie zmalało w ubiegłym tygodniu.

(…) Na Litwie elektrownie wiatrowe wyprodukowały w tym roku najwięcej prądu – 59 GWh tygodniowo. Duża ilość energii wiatrowej i niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną doprowadziły do ​​ujemnych cen energii elektrycznej przez kilka godzin 31 grudnia i 1 stycznia na Litwie i innych krajach Europy Północnej. W Niemczech ostatniego dnia 2022 r. tylko przez jedną godzinę cena energii elektrycznej przekraczała 0 euro/MWh – wyjaśnia Liutauras Varanavičius, dyrektor działu Strategii Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu spadło o 12% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 245 GWh do 216 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 42%. zużycia energii elektrycznej w kraju. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 90 GWh energii elektrycznej, o jedną trzecią więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 67 GWh.

W ubiegłym tygodniu produkcja z elektrowni wiatrowych na Litwie wzrosła ponad dwukrotnie, z 26 GWh do 59 GWh. Elektrociepłownie wyprodukowały o jedną trzecią mniej niż w poprzednim tygodniu, spadając z 23 GWh do 16 GWh, podczas gdy elektrownie wodne wytworzyły podobną ilość około 14 GWh. Elektrociepłownie wyprodukowały 18 proc. Elektrownie wiatrowe – 66%, elektrownie wodne – 15% i inne elektrownie do 1% energii elektrycznej wytwarzanej na Litwie.

Według stosunku importu i/lub eksportu (słodkie) 66%. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 15%, z 209 GWh do 178 GWh. Rozróżniając import kraju, 62% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 18%. sprowadzono zza granicy z Łotwą, a 20 proc. – z Polski.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 63%, z 16 GWh do 26 GWh. 49% zostało skierowanych do Polski przez LitPol Link. energii elektrycznej eksportuje się z Litwy, a 51% na Łotwę.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *