Bezprzewodowe połączenie z Internetem (Wi-Fi) w pociągach jest ważne zarówno dla pasażerów korzystających z niego do własnych potrzeb, jak i do wygodnego płacenia za usługi kartą płatniczą.
„Cieszę się, że „Lietuvos geležinkeliai” stawia sobie za cel nowatorskie rozwiązanie często podnoszonego przez klientów problemu, którego przez tak długi czas nie można było rozwiązać we współpracy z tradycyjnymi firmami telekomunikacyjnymi. Mam nadzieję, że połączenie satelitarne z Internetem będzie działać i wszyscy pasażerowie będą spokojni nieprzerwanego połączenia podczas wszystkich podróży” – powiedział minister komunikacji Marius Skuodis.
Pierwsze kontakty z wiodącą firmą kosmiczną Space X, z inicjatywy Ministerstwa Transportu, miały miejsce w 2021 roku. na początku Wkrótce potem Space X założył własny oddział w kraju – Starlink Litwa. Swoją działalność na Litwie rozpoczęli już w 2021r. pod koniec
Zdaniem ministra łączności „Starlink” na Litwie oznacza większe możliwości korzystania z usług internetowych i daje użytkownikom możliwość wyboru. Pokazuje to również ten przykład z „Koleje Litewskie”.
„Chcemy ocenić wszelkie dostępne na rynku rozwiązania, które mogłyby poprawić usługi bezprzewodowego Internetu w pociągach, gdy pociągi przejeżdżają przez zalesione i słabo zaludnione obszary, gdzie połączenie internetowe działa z zakłóceniami”. Chcemy mieć możliwość zapewnienia stabilnego, nieprzerwanego i szybkiego połączenia przez cały czas podróży. W tej chwili przetestowaliśmy i oceniliśmy już kilka innych rozwiązań dostępnych na rynku, a wkrótce rozpoczniemy również testy satelitarnego połączenia internetowego w pociągach” – mówi Vytautas Bitinas, CTO Lietuvos Geležinkėlių.
Podczas testów sprzętu Starlink zostanie ocenione, czy możliwe jest utrzymanie stabilnego i szybkiego łącza internetowego na całej trasie pociągu. Oczekuje się, że Internet satelitarny będzie automatycznie uruchamiany na odcinkach, w których zwykłe łącze internetowe jest osłabione, tak aby podczas testów efektywnie wykorzystywać technologie komunikacji satelitarnej i mobilnej.
Trzymiesięczny test urządzeń Starlink w jednym z pociągów LTG Link ma rozpocząć się w drugim kwartale tego roku. Umowa na zakup niezbędnego sprzętu i usługi testowania została już podpisana z belgijską firmą „Venn Telecom”, jej wartość to 6864 euro.
„Nieustannie opracowujemy rozwiązania dla pasażerów pociągów, które zachęcają ich do wybierania bardziej zrównoważonych podróży pociągiem i poprawiają ich wrażenia. Podczas podróży pociągiem większość klientów chce mieć możliwość ciągłej pracy podczas podróży z jednego regionu Litwy do drugiego, słuchania muzyki lub podcastów i oglądać filmy.
Na połączenie z Internetem w pociągach ma wpływ liczba pasażerów korzystających z Internetu, położenie geograficzne pociągu oraz wieże operatora w pobliżu trasy. Ten pilotażowy projekt pomoże nam ocenić, w jaki sposób możemy zapewnić płynne połączenie z Internetem w całym kraju, nawet w obszarach, w których do tej pory brakuje takich możliwości” – mówi Linas Baužys, szef LTG Link.
LTG stale współpracuje z krajowymi operatorami telefonii komórkowej, aby zapewnić coraz lepszy Internet bezprzewodowy dla klientów podróżujących pociągiem, a także przetestował wzmacniacz łączności w pociągu. Aby jednak jeszcze bardziej wzmocnić jakość łącza internetowego, warto szukać dodatkowych innowacji.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”