Liderzy bałtyckiego parlamentu zgadzają się nie wjeżdżać do Rosji na regionalnych wizach turystycznych

Viktorija milyt-Nielsen, przewodnicząca litewskiego Sejmu. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Liderzy parlamentów bałtyckich mówią, że popierają regionalną inicjatywę, aby nie wpuszczać Rosjan na wizy turystyczne, choć traktują decyzję na szczeblu Unii Europejskiej (UE) jako priorytet.

Viktorija milyt-Nielsen, przewodnicząca litewskiego Seimasu, powiedziała we wtorek dziennikarzom, że ograniczenia wizowe były również omawiane na spotkaniu przewodniczących parlamentów północnych i bałtyckich, które odbyło się w Kownie na jego zaproszenie. Obecni są przewodniczący parlamentów Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Zrozumiałem, że logiczne było, że UE nie wydaje już wiz turystycznych obywatelom Rosji, ponieważ jest to zasadniczo kwestia podejścia opartego na zasadach. Jeśli jednak taki konsensus nie zostanie osiągnięty w najbliższej przyszłości, należy rozważyć decyzje regionalne i decyzje indywidualne – mówi V. milyt-Nielsen.

Toczy się dyskusja, w praktyce jest to temat dyskutowany we wszystkich parlamentach – powiedziała podczas wizyty w dystrykcie Jonava w Rukli z kolegami z Estonii, Łotwy i Finlandii.

Przewodnicząca Sejmu zwróciła uwagę, że Litwa nie podjęła jeszcze decyzji o zaprzestaniu wydawania wiz obywatelom Rosji i Białorusi, powiedziała, że ​​priorytetem jest rozważenie wspólnej decyzji europejskiej.

Inara Mrniec, marszałek łotewskiej Saeimy, powiedziała, że ​​łotewski parlament wciąż debatuje nad tą sprawą i że większość parlamentarzystów zgodziła się na zaprzestanie wydawania wiz obywatelom Rosji i wydawanie ich wyłącznie ze względów humanitarnych, jak robi to Litwa.

Powiedziała, że ​​nadal wierzy w możliwość osiągnięcia konsensusu przez UE, przypominając, że Wspólnota, początkowo skłócona z wprowadzeniem dalszych sankcji wobec Rosji, ostatecznie również znalazła kompromis.

Potrzebujemy z nami całej UE. Ale jeśli nie możemy osiągnąć konsensusu w UE, jesteśmy gotowi podejmować własne decyzje. Zobaczymy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma możliwości osiągnięcia konsensusu (…). Jestem przekonany, że Litwa, Estonia i niektóre inne kraje mają jasną wizję, jak zareagować na sytuację – powiedział szef łotewskiego parlamentu.

Jris Ratas, przewodniczący estońskiego parlamentu, również ma nadzieję, że ministrowie spraw zagranicznych UE osiągną kompromis podczas spotkania w Pradze w przyszłym tygodniu.

Gdyby to nie było możliwe, to Estonia byłaby umową regionalną między krajami bałtyckimi a Polską (…). Rząd musi rozpocząć dyskusję. Aiku, popieram (decyzja regionalna BNS), ale przede wszystkim będzie dużo więcej do zrobienia, jeśli uda nam się znaleźć kompromisowe rozwiązanie na szczeblu UE – powiedział.

Matis Vanhanen, przewodniczący fińskiej Eduskunty, powiedział, że rząd jego kraju również omawia możliwość wydawania wiz Rosjanom wyłącznie ze względów humanitarnych, ale podkreślił, że UE nie może pozostać podzielona.

Jeśli jesteśmy podzieleni przez różne polityki, to nas bardzo osłabi. Naszym celem jest zatem znalezienie rozwiązania na szczeblu UE. W przeciwnym razie nie będę spekulować, co dalej, mówi Vanhanen.

Zaznaczył, że debaty na ten temat powinny odbyć się w parlamencie we wrześniu, więc decyzje będą zależały od stanowiska fińskiego rządu.

Kiedy siły Kremla wkroczyły na Ukrainę, Litwa była jednym z pierwszych krajów UE, które ograniczyły nowe wizy i wizy narodowe dla obywateli Rosji.

Tallin jest jeszcze bardziej odległy i nie przyjmuje rosyjskich turystów, którzy wydali już estońskie wizy.

Ecija, która obecnie przewodniczy UE, ma nadzieję, że zakaz wydawania wiz wszystkim obywatelom Rosji będzie uzupełnieniem ogłoszonych przez Wspólnotę sankcji wobec Moskwy.

Jeśli proukraińska koalicja, którą mogą utworzyć Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Polska, chce zrealizować swoje plany zakazu przyjazdów rosyjskich turystów, będzie potrzebować zgody bardziej ostrożnych członków UE.

Przede wszystkim szukamy rozwiązania europejskiego, ponieważ jest ono najbardziej zrównoważone i poprawne z prawnego punktu widzenia. (…) Jeśli tego nie znajdziemy, nie wykluczamy możliwości poszukiwania regionalnego rozwiązania, które obejmowałoby kraje bałtyckie, Polskę i potencjalnie Finlandię – powiedział we wtorek dziennikarzom Gabrielius Landsbergis, litewski minister spraw zagranicznych. .

W tym czasie niemiecki kanclerz Olaf Scholz wyraził swoje zaniepokojenie próbą wprowadzenia zakazu wydawania wiz, a Josep Borrell, szef polityki zagranicznej UE, również zachowuje ostrożne stanowisko, wzywając do egzekwowania zakazu. tylko do elity popierającej W. Putina.

Jestem przekonany, że zakaz przyjeżdżania do Europy wszystkim Rosjanom przez cały czas, z jakiegokolwiek powodu, nie jest dobrym pomysłem. Musimy być bardziej selektywni, ale najwyraźniej oligarchów to nie obchodzi, powiedział.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.