Liczba przypadków odry nie maleje: w tym roku na Litwie zachorowało 6 osób

Lekarze z ULAC zwracają uwagę, że w Europie liczba zachorowań na odrę stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zeszłym roku (2018) w Europie na odrę w ciągu dziesięciu miesięcy zachorowało 59 571 osób. Najwięcej przypadków odry w Europie odnotowano na Ukrainie, w Serbii, Francji, Włoszech, Grecji, Rosji, Gruzji, Rumunii, Niemczech itd. Państwa. Według wieku chorych na odrę największą zachorowalność odnotowano w grupie osób do 19. roku życia. Większość pacjentów nie jest szczepiona.

Według danych ULAC w ubiegłym roku na Litwie odnotowano 30 przypadków odry, w tym pięć przypadków odry z importu (jeden przypadek z Czarnogóry, jeden przypadek z Polski, jeden przypadek z Indii, dwa przypadki z Ukrainy); Kolejnych 25 przypadków odry odnotowano: w mieście Wisagina (18 przypadków), w powiecie ignalińskim (5 przypadków), w powiecie wileńskim (1 przypadek), w mieście Wilno (1 przypadek). W związku z dwoma przypadkami odry sprowadzonymi z Ukrainy odnotowano dwa ogniska odry: jedno ognisko odry domowej w mieście Wilno, drugie w mieście Wisagina, w powiatach ignalińskim i wileńskim. Odrę zdiagnozowano u czwórki dzieci i 26 dorosłych. Status szczepień większości chorych jest nieznany. Większość pacjentów jest hospitalizowana.

Odra to ostra, wysoce zaraźliwa infekcja wirusowa przenoszona drogą powietrzną, która zwykle zaczyna się od wysokiej temperatury, zaczerwienienia oczu i lęku przed światłem, po której następuje wysypka i powikłania odropodobne, które mogą prowadzić do śmierci. Według danych WHO do 1980 roku przed szczepieniami na całym świecie odnotowywano 2,6 miliona przypadków rocznie. zgonów z powodu odry. W zeszłym roku (2017) na odrę zmarło na całym świecie 110 000 osób. ludzie. Największą śmiertelność notuje się w grupie dzieci do piątego roku życia.

Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed odrą jest szczepienie. Lekarze ULAC zwracają uwagę podróżujących na to, że przed wyjazdem do wymienionych zagranic muszą zadbać o szczepienia swoje i swoich dzieci. Według badań naukowych udowodniono, że długoterminowa odporność powstaje po dwóch dawkach skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dlatego mieszkańcy, którzy nie znają swojego statusu szczepień lub którzy zostali zaszczepieni tylko raz, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym w celu zaszczepienia się.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *