Zdjęcie Nagli Navaka (V).
Cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła w ciągu tygodnia o 27%, podczas gdy gaz na holenderskiej trasie handlowej TTF zdrożał o 11%, poinformowała w piątek Litewska Agencja Energii (LEA).
Na Litwie od 30 grudnia do 5 stycznia średni koszt jednej megawatogodziny (MWh) energii elektrycznej wyniósł 81 euro, o 27% mniej niż w zeszłym tygodniu, kiedy to średnia cena osiągnęła 111 euro.
Według LEA, 31 grudnia średnia dzienna cena na Litwie była najniższa w 2022 r., aw określonych porach nocy była ujemna.
Doprowadziło to do obfitej produkcji energii wiatrowej, która wzrosła o 40% w porównaniu z ostatnim tygodniem 2022 r., wyjątkowo ciepłą pogodą, niższym zużyciem i dalszym niedrogim gazem ziemnym, powiedział LEA w oświadczeniu.
Na Łotwie iw Estonii ceny energii elektrycznej rosły o 28% tygodniowo i osiągnęły poziom 80 euro za MWh. W tym czasie cena energii elektrycznej w Finlandii spadła o 22% do 73 euro.
W czwartej strefie taryfowej Vedia, gdzie prąd dostarczany jest na Litwę przez połączenie NordBalt, cena prądu spadła o 18 proc. do 69 euro za MWh.
W tym czasie w ubiegłym tygodniu cena energii elektrycznej w Polsce spadła o 9 proc. do 103 euro za MWh, a więc drugi tydzień z rzędu była najwyższa w regionie. W Niemczech energia elektryczna potaniała w ciągu tygodnia o 22% do 66 euro, aw zeszłym tygodniu była najniższa w regionie.
W ubiegłym tygodniu całkowita produkcja energii elektrycznej na Litwie wzrosła o 28% i osiągnęła poziom 111,1 gigawatogodzin (GWh).
Udział importu energii elektrycznej spadł z 65% do 55% całkowitego zapotrzebowania. Import na Łotwę został pomnożony przez 3,3 do 71,8 GWh, co oznacza spadek o 11,1%. W tym czasie import przez unię z Polską został zastąpiony eksportem.
Średnia cena gazu na holenderskim szlaku handlowym TTF spadła w ciągu tygodnia o 11% do 74 euro za MWh w stosunku do poziomu z lutego 1522 r. ubiegłego roku. Według LEA od początku grudnia obserwuje się stały spadek cen gazu, który doprowadził do rekordowo niskich temperatur w całej Europie, aw efekcie do spadku zużycia gazu ziemnego.
Zapełnienie magazynów gazu w Unii Europejskiej (UE) wzrosło o 0,16% i osiągnęło poziom 83%.
W magazynie gazu Inukalno na Łotwie zapełnienie wzrosło w ciągu tygodnia o 0,12% i osiągnęło poziom 47%.
Na Litwie od 30 grudnia do 4 stycznia zużyto 160 GWh gazu, czyli o 15 proc. mniej niż w ubiegłym tygodniu.
Przepływ gazu na Łotwie wzrósł w ciągu tygodnia o 97% do 358 GWh, podczas gdy w Polsce osiągnął 85 GWh.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”