Wileńska stacja transformatorowa. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Średnia cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła w ciągu tygodnia o 18%, gazu ziemnego spadła o 12% na holenderskim szlaku handlowym TTF, poinformowała w piątek Litewska Agencja Energii (LEA).
Na Litwie 26 maja i 1 kwietnia megawatogodzina (MWh) energii elektrycznej kosztowała średnio 64 euro, podczas gdy tydzień temu cena osiągnęła 77,9 euro. Według LEA już drugi tydzień z rzędu obserwujemy ceny energii elektrycznej na Litwie przy 29% wzroście produkcji energii elektrycznej z elektrowni słonecznych i dwukrotnym wzroście produkcji energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych.
Cena energii elektrycznej na Łotwie była taka sama jak na Litwie, w Estonii prąd w ciągu tygodnia potaniał o 22% do 50,5 euro za MWh. W tym czasie cena energii elektrycznej w czwartej strefie taryfowej, do której Litwa jest dostarczana przez połączenie NordBalt, spadła o 17% do 56,2 euro, aw Finlandii o 11% do 7,5 euro.
W tym samym czasie cena energii elektrycznej w Niemczech spadła o 20% do 59,1 euro, aw Polsce o 16% do 98,9 euro, ale prąd w tym rejonie pozostaje najdroższy w regionie.
Średnia miesięczna cena hurtowa na Litwie wyniosła w maju 78,02 euro za MWh, o 16% więcej niż w kwietniu io 52,6% mniej niż w maju ubiegłego roku.
26 maja 1 kwietnia, w porównaniu z poprzednim tygodniem, całkowita produkcja energii elektrycznej na Litwie wzrosła o 22% i osiągnęła 96,8 gigawatogodzin (GWh), wyprodukowano 48% całego zapotrzebowania na energię elektryczną.
W maju krajowa produkcja energii elektrycznej na Litwie wyniosła 391 GWh, o 1% mniej niż w kwietniu. W porównaniu z kwietniem produkcja energii elektrycznej w elektrowniach fotowoltaicznych wzrosła o 94% do 99,7 GWh, w elektrowniach wiatrowych spadła o 26,5% do 121,7 GWh.
Ceny gazu na holenderskim szlaku handlowym TTF spadły w ubiegłym tygodniu o 12% do 29,9 euro za MWh.
Od 7 kwietnia ilość gazu w magazynach w Unii Europejskiej (UE) zaczęła rosnąć, ich zapełnienie rosło o 2,2% tygodniowo. punkt, do 68,9%. Wypełnienie magazynu Inukalno na Łotwie wyniosło 49,9%.
Import gazu przez terminal skroplonego gazu ziemnego (SkGD) w Kłajpedzie, który pracował na 76% swojej przepustowości, wyniósł 645,6 GWh, do Polski i Litwy zaimportowano 156,5 GWh gazu. Do Łotwy przesłano 574 GWh gazu importowanego z Litwy.
Zużycie gazu na Litwie spadło w ciągu tygodnia o 2,3% do 204 GWh.
Ceny biopaliw od dwóch miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie 2223 euro za MWh.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”