Warszawa nie opublikowała jeszcze oficjalnej wersji, ale we wtorek wieczorem polski premier Mateusz Morawiecki pilnie zwołał komisję Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Przedstawiciel rządu Piotr Mueller powiedział, że posiedzenie zostało zwołane „ze względu na sytuację kryzysową” po konsultacjach premiera Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zdjęcie jest tweetowane. Byłyby to szkody wyrządzone przez rakiety wystrzelone przez Rosję, które uderzyły w terytorium Polski
Po pierwsze ustalenie faktów
Zdaniem L. Kojali najpierw Polska i NATO będą musiały ustalić stan faktyczny, potem powinny rozpocząć się konsultacje. Są one przewidziane w artykule 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.
„Wciąż nie wiemy, co tak naprawdę się stało. Myślę, że pierwszym krokiem jest ustalenie faktów na szczeblu polskim, a następnie na szczeblu NATO. NATO ma różne procedury rozwiązywania takich sytuacji.” , – 15 minut mówi L. Kojala.
„Przede wszystkim moglibyśmy prawdopodobnie przynajmniej rozważyć, jeśli wszystko pójdzie dobrze według aktualnych informacji, wykorzystanie Artykułu 4 NATO do zwołania wszystkich państw i poinformowania ich o rzeczywistej sytuacji. Cóż, dalsze kroki będą zależały od tego, jak wydarzenia się rozwijają – dodał.
„Dużo mówi się o takim zagrożeniu”
Zdaniem politologa scenariusz lądowania rosyjskich rakiet w Polsce jest dyskutowany od początku wojny na Ukrainie, więc należy rozważyć możliwe reakcje.
„Nie sądzę, aby NATO było bardzo zaskoczone tym, co się stało, ponieważ od końca lutego lub początku marca dużo mówi się o takim zagrożeniu, więc myślę, że te scenariusze są rozważane – jak również możliwe reakcje” – powiedział przedstawiciel centrum. kierownik studiów wschodnioeuropejskich.
Zdjęcie jest tweetowane. Byłyby to szkody wyrządzone przez rakiety wystrzelone przez Rosję, które uderzyły w terytorium Polski
Litewski prezydent zapowiedział we wtorek wieczorem solidarność z Polską i podkreślił, że „każdy centymetr terytorium NATO musi być broniony.
Swoją solidarność z Polską wyraziło też więcej polityków z krajów europejskich.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.