Już teraz rozpoczynają się dyskusje na temat tego, kto powinien zostać nowym szefem NATO. Panuje zgoda co do tego, że powinna to być kobieta. Duński premier jest okrzyknięty faworytem, Polacy proponują premiera Estonii, a konserwatyści proponują Ingridę Šimonytė na dowódcę NATO. Wątpliwe jest jednak, aby wszyscy członkowie NATO zdecydowali się na wyznaczenie rosyjskiego polityka na czele sojuszu. Więcej na ten temat w raporcie LNK.
Za niecały miesiąc zachodni przywódcy zadecydują o przyszłości NATO w Pałacu Litexpo w Wilnie. Jedno z najważniejszych pytań pozostaje niejasne – czy NATO wybierze nowego przywódcę w Wilnie. Mandat obecnego Jansa Stoltenberga wygasł we wrześniu ubiegłego roku, ale został przedłużony w związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych mówi, że nie jest jeszcze jasne, czy w Wilnie zostanie ogłoszony nowy sekretarz generalny NATO.
„Bardzo trudno powiedzieć, jak potoczy się dyskusja. Ta kwestia może być na porządku dziennym ostatniego dnia, a może nie być” – powiedział Gabrielius Landsbergis.
Mówi się, że premier Danii Mette Frederiksen jest faworytem do zastąpienia Stoltenberga. Choć ona sama sugerowała, żeby nie spieszyć się z jej kandydaturą, Wall Street Journal, powołując się na źródła dyplomatyczne, donosił, że jej kandydatura spotka się ze sprzeciwem, że Polska dała jasno do zrozumienia, że nie poprze Francji i Litwy wymieniane są wśród niezdecydowanych.
„Nie mogę potwierdzić tych sygnałów ani o Polakach, ani też dlatego, że się wahamy, nie było żadnych rozmów. Do tej pory kandydatów nie zgłoszono” – zakwestionował takie wypowiedzi G. Landsbergis.
Nie byłoby jednak nowością, gdyby dowódca NATO był najpierw negocjowany za kulisami, a dopiero potem oficjalnie oferowany.
Pełna relacja – w filmie LNK:
„Kiedy wybrano sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, nawet na szczycie NATO ta decyzja nie była jeszcze podjęta” – podał przykład ambasadora ds. misji specjalnych Linasa Linkevičiusa.
Duński kandydat miałby też inne wady – niektóre kraje uważają, że NATO powinien kierować polityk z kraju, który już teraz wydaje 2% na obronę. PKB.
„Wydaje mi się, że jest to kryterium logiczne” – skomentował minister spraw zagranicznych.
Dania przeznacza obecnie ponad 1,5%. PKB, 2% zapowiada się osiągnąć dopiero w latach 30. Problemem dla pana Fredriksena byłaby zbyt długa dominacja Skandynawii. NATO jest teraz kierowane przez Norwega J. Stoltenberga, którego poprzedzał Duńczyk AF Rasmussen, a jeśli Duńczyk zostanie ponownie mianowany, Skandynawowie będą przewodzić NATO przez dwie dekady.
Wcale nie nowi członkowie. Nie tylko jeśli chodzi o naszą falę członkostwa, ale także o Polskę, Czechy, Węgry. Nigdy nie było nowych członków.
Jak donosi prasa zagraniczna, Polacy popierają kandydaturę premier Estonii Kaji Kallasa na dowódców NATO.
„Nowych członków nie było w ogóle. Nie tylko jeśli chodzi o naszą falę członkostwa, ale także jeśli chodzi o Polskę, Czechy, Węgry. Nowych członków nigdy nie było” – skomentował te rozważania L. Linkevičius.
Konserwatyści zaproponowali rozważenie wśród kandydatów premiera I. Šimonytė. Prezydencja ogłosiła, że prezydent Gitanas Nausėda poprze tę propozycję.
„Aby zrozumieć wszystkie osobliwości wschodniej flanki. Z tego powodu często rozmawiamy o możliwym kandydacie ze wschodniej flanki, a nasz premier był wymieniany wśród kandydatów do rozważenia ”- potwierdza G. Landsbergis.
K. Kallas i I. Šimonytė oceniają Rosję bardzo surowo. Nie ma wątpliwości, że takie nominacje nie byłyby odpowiednie dla wszystkich członków NATO, aby jeszcze bardziej nie rozwścieczyć Rosji.
„Nie mam wątpliwości, że byłaby to kwestia przemyśleń, negocjacji i rozmów. Nie sądzę, aby taki konsensus wyłaniał się od razu. Jeśli tak, to dopiero po długiej koordynacji interesów” – powiedział Raimundas Lopata, członek Sejm.
Wśród kandydatów na stanowiska dowódcze w NATO wymieniani są także premier Holandii Mark Rutte i minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, ale z brytyjskim kandydatem należy się spodziewać trudności.
„Można założyć, że być może brytyjski kandydat byłby nie do przyjęcia dla Francuzów” – powiedział L. Linkevičius.
M. Rutte i B. Wallace mogą być również zaniepokojeni panującym konsensusem, że po raz pierwszy w historii NATO kobieta powinna przewodzić. Nie ma wątpliwości, że słowo Waszyngtonu będzie kluczowe dla nowego dowódcy NATO. Amerykanie pozostają gwarantem bezpieczeństwa europejskiego. Szacuje się, że w tym roku wydatki na obronność USA wyniosą dwie trzecie całości NATO.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”