„Królowa węży Eglė”: najsłynniejszą nadmorską historię miłosną opowiedzą A. Chekmarova i Y. Malaki

17 maja historia miłosna Eglė i Žilvinas, która rozciąga się między lądem a wodą, zostanie opowiedziana publiczności Kowna, która czeka na zapoznanie się z tanecznym spektaklem Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie (KVMT) „Eglė žalčių karalienė”, stworzony przez choreografa Martynasa Rimeikisa.

Role kreują młodzi artyści baletu KVMT z Ukrainy: Anna Chekmarova wcieli się w rolę Egle, Žilvino – Yann Malaki.

Anna Chekmarova, nominowana w tym roku do „Złotego Krzyża Scenicznego”, od 2021 roku tańczy w zespole baletowym KVMT. Październik. Wśród najważniejszych kreowanych w tym teatrze ról: Baronienė Rainakienė w „Altorių sēšely”; Solista „Święta wiosna”, Solista w tryptyku „Dona Quichotte”.

Anna Chekmarowa. / Zdjęcie z archiwum osobistego A. Czekmarowa.

Yan Malaki tańczy w zespole baletowym KVMT od października 2020 roku. Do najważniejszych ról tego teatru należą: seminarzysta Petryla „Altorių šešely”; John M. Theodorakis w balecie „Grek Zorba”, Młody Faust w spektaklu tanecznym „Faust”, Książę Dziadek do orzechów w spektaklu tanecznym „Dziadek do orzechów”. Jest jednym z artystów baletowych KVMT aktywnie tworzących miniatury choreograficzne. Y. Malaki bierze udział w projektach KVMT „Uwaga! Balet”, a pod koniec ubiegłego roku wraz z kolegami zaprezentował publiczności swoją kompozycję w tanecznym tryptyku performatywnym „Dona Kichot”.

Yann Malaki./ Zdjęcie z archiwum osobistego Y. Malaki.

XX wiek Neoklasyczny balet „Eglė žalčių karalienė” litewskiego klasycysty Eduarda Balsisa jest najpopularniejszym dziełem narodowym tego rodzaju na Litwie. Kompozytor oparł się przy jej tworzeniu na poemacie Salomei Nėries pod tym samym tytułem, dodatkowo podkreślając mitologiczne korzenie opowieści i intensywnie rozwijając dramatyzm ludzkich uczuć Eglė i Žilvinasa. Partytura baletu charakteryzuje się barwną instrumentacją, jasnymi kontrastami nastrojów i rozpoznawalnymi motywami muzyki ludowej.

Zespół kreatywny spektaklu – choreograf Martynas Rimeikis, dyrygent Modestas Barkauskas, scenograf Marijus Jacovskis, kostiumograf Elvita Brazdylytė i projektant oświetlenia Levas Klein, starali się nie narzucać historii miłosnej Eglė i Žilvinas aktualnych kontekstów społecznych. Jednocześnie starano się unikać nadmiaru wizualnego detalu charakterystycznego dla inscenizacji baśniowych, tak aby w spektaklu przemawiał sam taniec, a nie dekoracje czy rekwizyty.

Zdjęcie Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie.

Wspaniała muzyka E. Balsios, który przetrwał próbę czasu, ożył na scenie Narodowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie ekspresyjnym i oryginalnym językiem tańca nowoczesnego i stał się wydarzeniem całej kultury litewskiej. „Eglė zalčių karalienė” została uznana za najlepszą w 2019 roku w „Masce Dziękczynienia”. Kłajpeda powstała i zdobyła dwie nagrody „Złotych Krzyży Scenicznych”: Martynas Rimeikis został najlepszym choreografem 2019 roku, a grająca główną rolę Julija Stankevičiūtė została najlepszą tancerką roku. W latach 2021 i 2022 program był emitowany na kanale „Mezzo”, gdzie obejrzało go ponad 60 milionów widzów z 80 krajów.

Zdjęcie Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie.

Spektakl taneczny „Eglė žalčių karalienė” E. Balsios odwiedził Polskę jesienią 2022 roku i jest liderem trasy KVMT na Litwie.

„Eglė zalčių karalienė” E. Balsios zostanie zaprezentowane na scenie Państwowego Teatru Muzycznego w Kownie 17 maja o godzinie 18.30.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *