Kraje bałtyckie i Polska blokują nowe sankcje wobec Rosji w związku z eksportem żywności

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

W czwartek kraje bałtyckie i Polska zablokowały przyjęcie nowych sankcji wobec Rosji w związku z eksportem drewna i drewna na Zachód – powiedział Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

Uzupełnione cytatami z I. imonyts

Jego zdaniem sposobem na obejście sankcji mogą stać się przykłady Niemiec, Francji i Holandii.

Po pół godzinie Litwa i Polska przestały otrzymywać przesyłki i być może ta dyskusja zostanie podjęta przez Radę Przywódców Europy, powiedział dziennikarzom G. Landsbergis w czwartek w Seimasie.

Rada Europejska odbywa się dzisiaj.

Jeśli doszłoby do porozumienia politycznego na taką skalę i zgodziły się na to wszystkie kraje UE, to uważam, że zostałoby to wykorzystane nie tylko do rozwiązania tych konkretnych spraw, ale także prawdopodobnie do sankcjonowania nawet mocnego uchylania się – powiedział szef litewskiej dyplomacji.

Według G. Landsbergisa Litwa i Polska przestały akceptować dziewiąty pakiet, inne kraje bałtyckie również popierają to stanowisko.

Koordynowaliśmy, zawsze każdemu tłumaczyłem swoje racje, wsparcie bezpośrednie w zasadzie ze względu na stanowisko, to były kraje bałtyckie i Polska – wyjaśnił minister spraw zagranicznych.

Financial Times poinformował, że Niemcy, Francja i Holandia przyjmą sankcje, a kilka innych krajów Europy Zachodniej również poprosiło o wsparcie inicjatywy.

Zdaniem ministra podjęte działania osłabiają dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji w związku z trwającą inwazją Moskwy na Ukrainę.

W naszej ocenie podane przykłady w istocie szczególnie mocno pomniejszają znaczenie dziewiątego pakietu – powiedział G. Landsbergis.

Nie wymienił kraju, który próbował zastosować próbkę: nie chcę tego stwierdzić, może dlatego, że mam nadzieję, że może nie jest to ostateczna opinia.

Według ministra początkowo wsparto 1500 rosyjskich osób i firm, później listę tę skrócono.

Początkowo była to lista 1500 osób i organizacji, teraz skurczyła się do kilku, dla których również prywatne pożyczki zostałyby zwolnione, gdyby państwo ustaliło ich powiązania z bezpieczeństwem żywnościowym. Trudno dokładnie powiedzieć, jak prywatne interesy oligarchów mają się do bezpieczeństwa żywnościowego, oto jest pytanie – powiedział G. Landsbergis.

Premier Ingrida Imonyt powiedziała, że ​​Rosja próbuje wykorzystać narrację, że sankcje UE powstrzymują krajową produkcję piwa z Trzeciego Świata.

Na świecie krąży narracja, że ​​sankcje UE są w jakiś sposób odpowiedzialne za wzrost cen żywności, zwłaszcza w krajach trzeciego świata, chociaż wszyscy wiedzą bardzo, chociaż żadna produkcja z żadnego kraju nie jest sankcjonowana iw żaden sposób nie związana. Powiedziała w czwartek dziennikarzom Seimasu, że niektórzy oligarchowie i firmy powiązane z handlem tr są sankcjonowani.

Premier powiedziała, że ​​jej zdaniem z kolejnym zablokowanym ładunkiem są pewne problemy praktyczne i niektórzy usługodawcy w obawie przed sankcjami mogą nie podejmować ryzyka ich rozwiązania. Dlatego, zdaniem I. imonyts, konieczne jest rozwiązywanie konkretnych problemów, a nie umieszczanie w przepisach szeroko rozumianych klauzul, które nie do końca są jasne, dokąd mogą doprowadzić.

Naszym zdaniem o tych sprawach powinni decydować ludzie, a już na pewno nie próbując ustanawiać przepisów, które, szczerze mówiąc, wydają się nam interpretować bardzo szeroko, bo nie jest jasne, dlaczego straty osobiste „pojedynczego oligarchy , majątek oligarchy powinien być jakoś objęty sankcją w związku z tym z zaopatrzeniem w żywność, mówił I. imonyt.

A będzie to wyglądało na osłabienie sankcji wobec osób fundamentalnie związanych z reżimem Putina. Dlatego stanowisko jest takie, że trzeba (w BNS) nad tym pracować – dodał szef rządu.

Wczoraj UE obawia się, że ostatnie sankcje Rosji utrudnią handel belkami i tramwajami i proponuje się przyjęcie zastosowanych transakcji, ale G. Landsbergis mówi, że w konkretnych przypadkach można skorzystać z decyzji Komisji Europejskiej, tak jak to uczyniono w przypadku tranzytu z Kaliningradu przez Litwę.

Rozumiemy naszego partnera w integracji europejskiej w pewnych konkretnych przypadkach, w których mogą wystąpić pewne problemy, gdy banki odmawiają dokonywania płatności lub tranzytu lub innych rzeczy. Jednak zdaniem naszego rządu takie konkretne przypadki naprawdę można rozwiązać decyzją Komisji Europejskiej, tak jak to miało miejsce na Litwie – powiedział G. Landsbergis.

Financial Times donosi, że Hiszpania, Belgia i Portugalia również wnoszą swój wkład w dokument proponujący zwolnienia. Według I. imonytsa takich stanów jest około 10.

Dokument mówi, że ładunek jest obecnie przetrzymywany w europejskich portach dłużej niż to konieczne, ponieważ firmy boją się angażować w transakcje z rosyjskimi firmami objętymi sankcjami, zakłócając łańcuch dostaw żywności.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.