Japońskie tradycje, kultura, etykieta budzą szacunek i podziw, a japoński styl życia wygląda bardzo interesująco. Japonia jest jak inny świat, którego naprawdę chcesz doświadczyć. Podczas festiwalu „Dni Japonii w Kownie WA”, który odbył się w zeszłym tygodniu, można było poznać jedno z miast kraju – Hiratsukę, które od wielu lat łączy przyjaźń z Kownem. Saulė Džiugytė, koordynator ds. stosunków międzynarodowych miasta Hiracuka, ujawniła ciekawe i nieoczekiwane szczegóły dotyczące tego miasta w zdalnym wykładzie „Urok Hiracuki”.
„Hiracuka to przyjazne miasto Litwy i Kowna” – powiedział burmistrz miasta Katsuhiro Ochiai, witając uczestników konferencji, którzy nie byli obojętni na Japonię. Burmistrz był usatysfakcjonowany wzmocnieniem połączenia między Hiratsuką a Kownem, jego wzajemnym wzbogaceniem. Ta przyjaźń została nawiązana siedem lat temu, kiedy litewscy olimpijczycy uczestniczyli w obozach przygotowawczych w Hiratsuka w prefekturze Kanagawa, gdzie przygotowywali się do ważnych Igrzysk 2020, rozpoczynających Igrzyska Olimpijskie. Przyjaźń przerodziła się w ważną wymianę kulturalną i edukacyjną dla obu krajów. Dla uczniów szkół w Hiracuce i Kownie zorganizowano akcję wsparcia Ukrainy – warsztaty tworzenia origami, podczas których powstała instalacja artystyczna z ponad 3000. „Skrzydła wolności” niebieskich i żółtych żurawi origami , wystawiony w „Akropolu” w Kownie.
Zdjęcie wykonane przez gminę Hiratsuka.
Cykl imprez „Tydzień Litewski” był już dwukrotnie organizowany w Hiracuce. Można było zwiedzić wystawę fotografii miasta Kowna, wziąć udział w warsztatach litewskich słomianych ogrodów oraz posłuchać litewskich bajek. jesienią 2023 r. planowane jest podpisanie umowy o współpracy między Hiracuką a Kownem w Kownie, rozszerzającej miejskie obszary wymiany.
Poznawaniu Hiracuki sprzyja nie tylko rosnąca przyjaźń między miastami. Chiune Sugihara – japoński dyplomata, 1940 Po zajęciu Litwy przez ZSRR nie spełnił wymogów formalnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii i wydał ok. 6 tys. Żydom z Litwy, Polski iz Niemiec. Japońskie wizy tranzytowe, – ważna dla Japonii i Litwy postać Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Japonii, mieście Jaotsu, które jest wyposażone w Muzeum Ch.Sugihary, uczniowie zapoznają się z twórczością słynnego rodaka i Litwina oraz uczą się prostych litewskich słów. Choć Japonia i Litwa są daleko od siebie, osobistości takie jak Ch. Sugihara inspirują do zacieśniania przyjaźni między krajami i ich miastami.
Jesienią planowane jest podpisanie umowy o współpracy między miastami siostrzanymi – Hiratsuka i Kowno – w Kownie, poszerzającej obszary wymiany miejskiej.
Zdjęcie wykonane przez gminę Hiratsuka.
Jak powiedziała S. Džiugytė, historia Hiracuki rozpoczęła się w 1889 roku, kiedy założono miasto Hiracuka, aw 1932 roku nadano mu prawa miejskie. Podczas II wojny światowej około połowa miasta została zniszczona, ale zostało szybko odbudowane. W mieście dominuje nie tylko tradycyjna architektura japońska, ale także architektura zachodnia. Cieszy się specjalnymi prawami autonomii w odniesieniu do zarządzania prefekturą. Chociaż powierzchnia miasta jest o połowę mniejsza niż Kowna, populacja jest podobna. Są przyjaźni, otwarci na inne kultury, dlatego Hiracukę kochają obcokrajowcy i nie tylko. Jest to miasto nad morzem, dlatego jest popularne wśród turystów, miłośników sportów wodnych i młodych rodzin.
Miasto słynie z odbywającego się tam festiwalu „Tanabata”, który co roku przyciąga około 1,5 miliona ludzi. goście. Ozdabiają ją jaskrawe dekoracje stworzone przez samych mieszkańców, rywalizujących ze sobą, których dekoracja będzie piękniejsza, bogatsza. Festiwal trwa trzy dni, podczas których wykonywany jest tradycyjny taniec „Tanabata”. Z centrum miasta widoczny jest wulkan Fujiyama, który rocznie odwiedza około 200 000 osób. ciekawski. Kolejną atrakcją miasta jest wzgórze Syonandaira, z którego roztacza się widok na morze i okolicę. S. Džiugytė zwróciła uwagę, że wspinając się na nią, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć nawet wieżowce Tokio.
Zdjęcie wykonane przez gminę Hiratsuka.
Hiracuka słynie również z owoców morza, z których niektóre są nawet wyśmienitymi lodami. W mieście odbywa się również popularny Festiwal Kwitnącej Wiśni Hanami. Hiracuka ma również własną drużynę piłkarską Shonan Bellmare, która należy do ligi krajowej. Japońscy kibice bardzo wspierają swoją drużynę, ale wyrażają swoje wsparcie w inny sposób niż Europejczycy.
Japonia i Litwa prowadzą wymianę kulturalną, naukową i naukową, współpraca między krajami staje się bardziej aktywna w dziedzinie nauki, badań i innowacji. Ubiegłoroczne stulecie stosunków dwustronnych między Japonią a Litwą dodatkowo promuje solidarność tych krajów i ich miast.
Zdjęcie wykonane przez gminę Hiratsuka.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.