Kowno – Triennale Sztuki Ukrainy „Ukraina! Nie milczeć!”

Andrij Dostlew, Lia Dostlieva. Lizanie ran wojny. Zdjęcie KEKS.

4 listopada W Kownie, stolicy kultury europejskiej, ukraińskie triennale sztuki współczesnej otwiera Ukraiński Zriz 2022. Ukraina! Bez wyciszenia!

Trzyletni, miesięczny program obejmuje wystawę artystów ukraińskich, spektakle, dyskusje i prezentacje książek. Podczas wydarzenia podjęta zostanie próba ujawnienia, czym była i jest sztuka ukraińska, pozwalając przemówić samej sztuce.

Ukraińska platforma Zriz 15 prezentuje 15 lat współczesnej sztuki ukraińskiej za granicą. W ciągu ostatniego roku projekt stał się przestrzenią do refleksji i rozmowy o Ukrainie i kulturze ukraińskiej w kontekście wojny. Triennale organizują Włodko Kaufman, Serhij Petluk i Oksana Forostyna, a jego dyrektorem jest Lida Sawczenko-Duda.

Od performance do wystawy sztuki

4 listopada Ukraiński Zriz. Ukraina! Unmuted otworzy program performance Short Stories on the Way z występami ukraińskich artystów Wołodymyra Topija, Iurii Sztaidy, Natalii Lisowej, Yaryny Szumskiej i Wołodymyra Kaufmana.

Ważną częścią programu jest wystawa prezentująca 17. projekt artystyczny w centrum CulturEUkraine, zaprezentuje ona prace ukraińskich artystów z Dniepru, Chersonia, Kijowa, Charkowa, Lwowa, Odessy i Doniecka, kolekcje wideo, instalacje i inne obiekty , malarstwo, grafika, fotografie, spektakle.

Zdjęcie KEKS.

Przy wyborze artystów, którzy wezmą udział w triennale, zainteresowanie tymi projektami jest głębsze, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Mimo że na Ukrainie mogły powstać działania zbrojne w pobliżu Rosji, wciąż zagłębiają się one w to, na czym nam, Ukraińcom zależy, jaki jest zakres traumy, którą przeżyliśmy. Ważne jest, aby przekazać, że kultura ukraińska jest samodzielna, warta uwagi i wnikliwych badań, a nie dodatkiem do kultury rosyjskiej, jak kiedyś myślał świat – cytuje się w komunikacie jeden z kuratorów triennale Wołodymyr Kaufman.

Wystawę można zwiedzać w listopadzie podczas specjalnej wizyty z kuratorami.

Zaproszenie do rozmowy

Według Lidy Sawczenko-Dudy, szefowej triennale, wojna jest ceną, jaką Ukraina płaci za przyciągnięcie uwagi świata i wyjście ze strefy ślepoty, a dziś jest dzień, by o Ukrainie więcej i intensywniej mówić.

Trzyletni program obejmuje cztery debaty publiczne, poruszające tematy dyplomacji kulturalnej, rosyjskiej polityki kolonialnej i traumy wyjazdu. Wśród prelegentów znaleźli się Paweł Potoroczyn (filozof, były dyrektor Instytutu Adama Mickeviiusa Instytutu Polskiego w Nowym Jorku i Londynie), Carl Henrik Fredriksson (przedstawiciel czasopisma kulturalnego Eurozine), Jacek Dehnel (poeta, artysta), Yaroslava Strikha ( krytyk literacki) i inne.

Zdjęcie KEKS.
Zdjęcie KEKS.

Programowi artystycznemu i dyskusyjnemu towarzyszyć będzie książka przybliżająca kulturę ukraińską obcokrajowcom. Jeden z autorów tekstu książki Jurko Wowkohon, oficer kultury i żołnierz armii ukraińskiej, opowie, jak żołnierze mogą przekazywać innym wiedzę kulturową. Kuratorem programu dyskusyjnego i publikacji jest tłumaczka, redaktorka i autorka Oksana Forostyna.

Triennale organizowane jest przez Urząd Miejski we Lwowie, NGO Instytut Sztuki Współczesnej i Virmenska 35.

Wystawa 4 listopada 4 grudnia odbędzie się w centrum CulturEUkraine, położonym przy centralnej ulicy Kowna, Laisvs al. 102, w pierwszej i drugiej aukcji. Więcej informacji jest dostępnych znaleźć m.in.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *