Kowno podpisze umowę twinningową z japońskim miastem Hiracuka. Po zostaniu partnerami oczekuje się współpracy na polu edukacji i kultury, upamiętniania ważnych dla obu miast dat oraz uhonorowania wybitnych osobistości.
Treść umowy
Na kolejnym posiedzeniu Rada Miasta Kowna rozważy, czy nie podpisać umowy twinningowej z miastem Hiratsuka w Japonii.
„Historycznie ukształtowało się kilka nazw umów: umowa bliźniacza, współpraca, partnerstwo, protokół intencyjny. Po podpisaniu umowy Hiracuka zostanie partnerem miasta Kowno” – wyjaśniła Lina Duobaitė, szefowa wydziału stosunków zewnętrznych, o dość nietypowym brzmieniu umowy bliźniaczej.
Znaczenie współudziału
Kowno od dawna było związane z Japonią, a głównym pomostem stał się Chiune Sugihara, który pracował w Kownie jako dyplomata i wystawiał dożywotnie wizy tysiącom Żydów. Teraz planowane jest jeszcze bliższe rozwinięcie relacji.
„Kowno intensywnie współpracuje z Japonią w dziedzinie edukacji. Japończycy bardzo cenią sobie współpracę, dlatego sami zainicjowali podpisanie umowy i chcieli rozszerzyć współpracę w dziedzinie sportu, kultury, dziedzictwa i rozwoju miast” – wyjaśnił L. Duobaitė.
Zdaniem szefa departamentu relacji z zagranicą podpisanie umowy to nie tylko symboliczny gest. „Japończycy utworzyli Komitet Przyjaźni Kowna i Hiratsuki, zapewnili środki z budżetu na realizację punktów porozumienia. Gmina Kowno również zacieśnia współpracę i przyjaźń, planuje dni w Japonii, wizyty partnerów” – zaznaczył specjalista.
Japończycy bardzo cenią sobie współpracę, dlatego sami zainicjowali podpisanie umowy.
Wyjaśniła, że dofinansowanie jest przeznaczone na konkretne działania, które są koordynowane bezpośrednio z partnerem. Następnie zostaną sporządzone plany i wymagany budżet.
Długoterminowe relacje
Kowno nawiązało relacje z Hiracuką w 2017 roku. Do tej pory zrealizowano więcej niż jeden duży projekt dla obu miast.
W 2018 roku podpisano protokół współpracy, w którym zobowiązano się do współpracy i wymiany wiedzy, najlepszych praktyk i zgromadzonych doświadczeń, koncentrując się głównie na obszarach edukacji, kultury, sportu, turystyki, urbanistyki, dziedzictwa kulturowego i gospodarki.
„Jednym z pierwszych wspólnych projektów jest Staż Pedagogów Miasta Kowna w Hiracuce” – powiedziała L. Duobaitė o stosunkach z japońskim miastem.
W 2021 roku podczas igrzysk olimpijskich w ratuszu Hiratsuka wystawiono 30 rysunków dzieci z miasta Kowna. W następnym roku odbyły się już imprezy na odległość między szkołami podstawowymi Minato i Panemune. Następnie dzieci przedstawiły święta, pory roku i tradycje.
Akcja: Na odległość dzieci z Kowna i Japonii złożyły wspólnie żurawie. Zdjęcie J. Lasauskaitė.
„W kwietniu 2022 r. w Hiratsuce odbyła się zdalna lekcja – akcja składania żurawi z żółtego i niebieskiego papieru na Ukrainę. Lekcja była transmitowana do szkół w Kownie. Podczas imprezy uruchomiono kilka tysięcy dźwigów i zainstalowano instalację w kowieńskim centrum handlowo-rozrywkowym „Akropolis” podzielili się swoją wiedzą, jak uczyć matematyki – powiedział o wspólnych kursach odbywających się w różnych krajach świata – w Kownie i Hiracuce – kierownik Katedry Stosunków Zewnętrznych.
Z okazji tegorocznych Dni Japonii w Alei Wolności została zaprezentowana wystawa fotografii miasta Hiratsuka. Na Unity Square odbyło się spotkanie tradycyjnego japońskiego tańca tanabata odori, w którym wzięło udział ponad 1000 dzieci. Również w tym roku odbył się zdalny kurs pisma japońskiego – japoński ksiądz uczył pisma kaligraficznego kilkadziesiąt dzieci z Kowna.
„Od tego roku działa Komitet Przyjaźni Hiratsuka-Kowno. W gminie Hiratsuka pracuje Litwinka, co pomaga w utrzymaniu bliskich relacji między miastami. W Hiracuce co roku organizowane są dni litewskie, podczas których odbywa się wystawa wyrobów litewskich (wystawa wyrobów z drewna i bursztynu), wystawa fotograficzna” – powiedziała L. Duobaitė o tym, że ślady Kowna są już wyczuwalne w Japonii.
Partnerzy Miasta Kowna
Rishon Lezion (Izrael), Jaotsu (Japonia), Toruń, Białystok, Myślibuż, Wrocław (Polska), Ryga (Łotwa), Tampere (Finlandia), Brno (Czechy), Okręg Lippe (Niemcy), Tartu (Estonia), Grenoble (Francja), Linköping (Szwecja), Obwód lwowski, Charków, Łuck (Ukraina), Odense (Dania), Los Angeles (USA), Ferrara, Brescia, Cava de Tyrrhenian City, Rende (Włochy), Hrabstwo Westland, Westfold -Telemark Hrabstwo (Norwegia), Vekše (Szwecja), Xiamen (Chińska Republika Ludowa), San Martin (Argentyna).
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.