Korzeń pietruszki – niedrogi składnik do przygotowywania jesiennych potraw: 3 przepisy – AINA

Jesień to najlepszy czas na degustację najciekawszych warzyw korzeniowych, zwłaszcza teraz, gdy zbiory świeżych korzeni pietruszki zapełniły już sklepowe półki. Korzenie pietruszki nie są tak znane jak liście pietruszki, ale nie są gorsze pod względem smaku i właściwości zdrowotnych. Vaida Budrienė, kierownik ds. komunikacji sieci sklepów „Iki”, mówi, że pietruszka niekoniecznie jest częścią codziennego koszyka klientów, ale Litwini obojętni na trendy w zdrowszej żywności coraz bardziej się nimi interesują więcej.

„W październiku sklepowe półki nieustannie zapełniają się przeróżnymi smakołykami ze świeżych zbiorów. Jednym z nich jest niedawno pojawiająca się natka pietruszki. Choć pietruszka nie jest warzywem codziennym, jego zdrowotne właściwości i niezwykły smak z pewnością przyciągną uwagę kupujących. .„, V. Budrienė.

Według kierownika ds. komunikacji „Iki”, od pierwszego dnia nadejścia świeżych zbiorów korzenie pietruszki oferowane są kupującym w przystępnej cenie. Kilogram korzeni pietruszki kosztuje obecnie 2,49 euro.

Co robić ?

Jolanta Sabaitienė, pracownica działu owocowo-warzywnego sieci sklepów „Iki”, mówi, że pietruszka jest popularnym warzywem korzeniowym w Europie Środkowej. Korzeń pietruszki wyglądem przypomina białą marchewkę, a smak mieszanka selera, marchwi i pasternaku z nutą orzechowej przyprawy.

„Korzenie pietruszki często znajdują się w kuchniach północnych Niemiec, Chorwacji, Bułgarii i Polski. To warzywo jest nie tylko smaczne, ale także niedrogi składnik. Spożywa się je równie dobrze na surowo niż gotowane. Najczęściej używa się korzeni pietruszki do przyprawiania różne zupy czy gulasze.Korzenie zielonej pietruszki są często siekane i doprawiane sałatkami.Warto również zauważyć, że korzenie pietruszki często łączy się z liśćmi pietruszki i podaje się jako dodatek.Korzenie pietruszki bardzo dobrze komponują się z rybami, owocami morza, zwłaszcza skorupiakami, ” mówi J. Sabaitienė.

Używana jako lekarstwo, herbata jest parzona

Ważne jest, aby w diecie uwzględnić nie tylko świeżą pietruszkę, ale także korzenie pietruszki, które doceniono już w średniowieczu. I nie bez powodu to warzywo jest nie tylko smaczne, ale ma też wiele zalet zdrowotnych.

Jest tylko 55 kalorii w 100 gramach korzenia pietruszki. Są bogate w przeciwutleniacze, witaminy C, B9. Jest też żelazo, magnez, potas, cynk. W średniowieczu korzenie pietruszki używano nie tylko do przyprawiania różnych potraw, ale także do wyrobu leków. Ponieważ spożywanie tego warzywa przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wątroby i narządów oraz pomaga zwalczać stany zapalne. Ich stosowanie wzmacnia również odporność. Aha, a herbatę często robiono z liści pietruszki lub korzeni.

„Z liści i korzeni pietruszki można zrobić herbatę pietruszkową. Jest niezwykle łatwy do zrobienia. Kilka łyżeczek świeżej pietruszki lub kilka łyżeczek startego korzenia należy zalać gorącą wodą. Przykryj filiżankę i trzymaj przez około 7- 10 minut. Na koniec odcedź powstałą herbatę i dopraw ją miodem i cytryną. Zaleca się pić tę herbatę w przypadku zapalenia ucha, jest dobra na układ pokarmowy, rozluźnia naczynia krwionośne” – mówi J. Sabaitienė i dzieli się kilkoma prostymi i niedrogimi przepisami z korzeniami pietruszki, które można szybko przygotować w domu.

Puree z korzenia pietruszki

Będziesz potrzebować:

6-8 korzeni pietruszki

3/4 szklanki ciężkiej śmietany

Sól i pieprz

Posiekana świeża pietruszka do dekoracji

Produkujemy:

Obierz korzeń pietruszki, pokrój na małe kawałki. Postaw na kuchence średniej wielkości rondelek, wlej śmietanę i dodaj natkę pietruszki. Dusić przez około 10-15 minut, aż korzenie będą miękkie. Gdy korzenie pietruszki zmiękną, zmiksuj je razem z pietruszką w blenderze, dopraw wszystko solą i pieprzem i zacieruj. Udekoruj posiekaną natką pietruszki, podawaj jako dodatek do ryb lub mięsa.

Pieczone Korzenie Pietruszki Balsamicznej

Będziesz potrzebować:

2-4 korzenie pietruszki

Oliwa z oliwek

Ocet balsamiczny

Świeże lub suszone zioła do wyboru

Sól i pieprz

Produkujemy:

Obierz korzeń pietruszki, pokrój na małe kawałki i gotuj, aż trochę zmiękną. Usuń z puli. Umieść w naczyniu do pieczenia. Skrop oliwą i octem balsamicznym. Dodaj sól i pieprz, suszone zioła. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni i smaż pietruszkę przez około 10 minut. aż staną się złotobrązowe. Dopraw świeżymi ziołami.

Krewetki z ziemniakami i pietruszką

Będziesz potrzebować:

3/4 szklanki mleka kokosowego

Kilka filiżanek obranych krewetek

8 sztuk. korzen pietruszki

4 ziemniaki

Limonki

garście posiekanej pietruszki

Kilka ząbków czosnku

Pieprz

Oliwa z oliwek

Sole

Produkujemy:

Obierz i pokrój ziemniaki oraz korzenie pietruszki. Korzenie pietruszki gotujemy w osolonej wodzie przez około 5 minut, następnie dodajemy ziemniaki i gotujemy wszystko razem przez kolejne 10-15 minut do miękkości. W międzyczasie wlej mleko kokosowe do innego rondla, dodaj starte ząbki czosnku i podgrzej na małym ogniu. Odsączyć pietruszkę i ziemniaki, włożyć z powrotem na patelnię i polać gorącym mlekiem kokosowym, dodać posiekaną pietruszkę, sól i 2 łyżki oleju, wymieszać. Na dużej patelni podgrzej kolejne 2 łyżki oleju, dodaj posiekane chili i smaż przez około minutę. Dopraw krewetki solą i włóż je na patelnię, na której gotowana jest papryka. Smaż krewetki z każdej strony przez około kilka minut, aż staną się różowe. Na koniec włóż je do rondla z ziemniakami, pietruszką i mlekiem kokosowym, dopraw sokiem z limonki i gotuj około minuty. Podawać na gorąco. Pyszne!

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *