Korki od szampana zaraz wystrzelą na Kreml

Polska i kraje bałtyckie wyraziły w poniedziałek niezadowolenie po tym, jak kandydat na prezydenta Czech Andrej Babis powiedział, że jeśli zostanie wybrany, nie wyśle ​​im żołnierzy na pomoc w ramach zbiorowej obrony NATO.

Miliarder i były premier A. Babis zmierzy się w drugiej turze wyborów w piątek i sobotę z byłym generałem NATO Petarem Pawłem.

Zapytany w niedzielę podczas debaty w czeskiej telewizji, czy wyśle ​​wojska w przypadku ataku na Polskę lub kraje bałtyckie, A. Babis odpowiedział: „Nie, na pewno nie”.

Pomoc dla sojuszników NATO jest zapisana w artykule 5 traktatu, który stanowi, że jeśli jeden członek zostanie zaatakowany, pozostali członkowie muszą działać tak, jakby oni również zostali zaatakowani.

„Chcę pokoju. Nie chcę wojny. I pod żadnym pozorem nie wyślę na wojnę naszych dzieci i dzieci naszych żon” – powiedział 68-letni populista. Następnie napisał na Twitterze, że nigdy nie kwestionował Artykułu 5 i że jego oświadczenie zostało przekręcone, ale szkoda została już wyrządzona.

To, co zostało odebrane jako wiadomość dla czeskich wyborców zaniepokojonych ich możliwym zaangażowaniem w wojnę Rosji na Ukrainie, wywołało niepokój w trzech krajach bałtyckich i Polsce, które są członkami NATO.



Andrzej Babisz

©AFP / Scanpix

„Wypowiedzi Andrejsa Babisza… są absurdalne i niebezpieczne. Poddają w wątpliwość zaufanie do NATO i współpracy” – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

„Korki od szampana zaraz wystrzelą na Kreml” – dodał.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Muller powiedział telewizji państwowej, że ma nadzieję, że uwagi te były „tylko politycznymi emocjami w debacie”.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, który przybył na posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli, powiedział, że A. Babi są „najgorszym przykładem” tego, jak polityka wewnętrzna zaczyna przenosić się w sferę bezpieczeństwa.

„Odpowiem tylko tak, aby MA Babis wiedział, że Estonia wyśle ​​swoje wojska, jeśli Czechy staną w obliczu kryzysu” – powiedział.

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział również, że „jeśli kiedykolwiek z zewnątrz zagrożona zostanie wolność, suwerenność lub integralność terytorialna Republiki Czeskiej, Litwini staną po stronie narodu czeskiego”.

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgaras Rinkevičius wezwał A. Dzidziusie. „Dla każdego polityka tego rodzaju komentarz, nawet jeśli jest oparty na wewnętrznych względach politycznych, to już trochę za dużo. To nie jest bardzo odpowiedzialne” – dodał.

E. Rinkevičius i U. Reinsalu przypomnieli, że gdy premierem był A. Babis, Czechy, wypełniając swoje zobowiązania wobec NATO, wysłały swoje siły powietrzne do patrolowania przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich.

Przeciwnik A. Babisza w wyborach prezydenckich P. Pavelas, który przewodniczył komitetowi wojskowemu NATO w latach 2015-2018, powiedział podczas debaty, że A. Babis „prawdopodobnie mieszka na innej planecie”.

„Jeśli jeden członek zostanie zaatakowany, inni przyjdą na ratunek, tak działa NATO” – dodał.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *