Kontrowersje dotyczące myśliwców dla Ukrainy: K. Harris leci do Polski, V. Zełenski prosi o szybkie rozwiązanie

wiceprezydent USA Kamala Harris. Zdjęcie AP/Scanpix.

Wiceprezydent USA Kamala Harris uda się w środę do Polski, aby przedyskutować kwestię „pomocy wojskowej” dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele Białego Domu. Prezydent Ukrainy wzywa do pilnego rozwiązania problemu myśliwców.

Dodano komentarz Prezydenta Ukrainy, komentarz przedstawiciela Białego Domu

Wizyta K. Harrisa nastąpi po odrzuceniu przez Waszyngton Warszawy propozycja dla myśliwców radzieckich.

Podróż została zaplanowana jeszcze zanim Polska zaskoczyła Stany Zjednoczone we wtorek proponując wysłanie myśliwców MIG-29 na Ukrainę przez amerykańską bazę lotniczą.

Waszyngton odrzucił tę propozycję, a rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że pomysł latania samolotami przeniesionymi przez Stany Zjednoczone z bazy USA-NATO „w kwestionowanej przez Rosję przestrzeni powietrznej nad Ukrainą budzi poważne obawy całego NATO”. Sojusz.”

Harris spotka się w czwartek z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim – poinformowały amerykańskie władze pod warunkiem zachowania anonimowości.

Zapytany o myśliwce urzędnik Białego Domu nie mówił o tym wprost.

„Od pewnego czasu prowadzimy dialog z Polakami na temat tego, jak najlepiej udzielić Ukrainie różnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa… Dialog będzie niewątpliwie kontynuowany przed i podczas podróży wiceprezydenta” – powiedział urzędnik.

Z Harrisem ma się również spotkać przebywający obecnie z wizytą w Polsce premier Kanady Justin Trudeau.

W programie wiceprezydenta są spotkania z ukraińskimi uchodźcami i pracownikami ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie, którzy opuścili stolicę Ukrainy.

W piątek K. Harris pojedzie do Rumunii na spotkanie z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem.

Śledź wszystkie wiadomości ze środy na temat wojny na Ukrainie w tym kanale informacyjnym.

W. Zełenski wzywa do rozwiązania problemu polskich myśliwców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w środę do państw zachodnich o pilne rozwiązanie kwestii polskiej propozycji przekazania jego krajowi myśliwców.

„Kiedy będzie rozwiązanie? Spójrz: jesteśmy na wojnie! — powiedział Zełenski w oświadczeniu wideo opublikowanym na jego kanale Telegram.

„Ponownie prosimy o jak najszybsze podjęcie decyzji. Wyślijcie do nas samoloty” – powiedział.

„Widzieliśmy w mediach, że toczyła się debata między Amerykanami a Polakami. Uważamy jednak, że polska propozycja nie ma poparcia” – zadeklarował W. Zełenskis. – Nie mamy czasu na media, na te wszystkie sygnały. To nie jest ping-pong. To ludzkie życie”.

Kreml powiedział wówczas w środę, że polska propozycja może doprowadzić do „niebezpiecznego scenariusza”.

„To bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Biały Dom: myśliwce mogą wjechać na Ukrainę w celu demontażu

Jen Psaki, rzecznik prasowy Białego Domu, powiedziała, że ​​amerykańscy urzędnicy są w kontakcie z Ukrainą, sojusznikiem NATO, i dyskutują o tym, jak przenieść polskie myśliwce na Ukrainę, aby nie zaostrzać konfliktu.

Jako możliwe rozwiązanie Pan Psaki wymienił transport samolotu po demontażu.

Zwróciła uwagę, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, w tym broni, systemów przeciwrakietowych i systemów czołgów.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.