Konferencja historyczna w Juodšiliai – „Polski-litewsko-polski dialog kulturowy: wolna i zwycięska zjednoczona Europa” – AINA

26 maja Na Wileńszczyźnie, w Juodšiliai, odbędzie się niezwykłe wydarzenie – pierwsza konferencja „Litewski-Polski Dialog Kulturowy: Wolna i zwycięska zjednoczona Europa”. Organizatorzy konferencji zgromadzili litewskich i polskich ekspertów, aby omówić spuściznę Józefa Mackiewicza, znanego w Polsce i na Litwie słynnego publicysty XX wieku, zaciekłego krytyka komunizmu i nacjonalizmu, mieszkającego w Juodšiliai: jego świadectwa, konspiracyjne księgi i ich znaczenie na dzień dzisiejszy, ponieważ Europa żyje w toczącej się wojnie na Ukrainie na warunkach rosyjskich.

Organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel omówienie wspólnego litewsko-polskiego dziedzictwa kulturowego i sposobów, w jakie dzisiaj możemy dalej wzmacniać współpracę kulturalną i polityczną regionu oraz europejskich wartości, które jednoczą kraje – wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka. Podczas konferencji dyskusyjnej planowane jest omówienie wkładu J. Mackiewicza w krzewienie wolności i demokracji w obliczu reżimów totalitarnych oraz powiązań między imperializmem sowieckim a rosyjskim.

„Dla mojego pokolenia Józef Mackiewicz był postacią wyjątkową. Obnażał barbarzyński charakter komunizmu jako świadek wydarzeń w Katyniu, gdzie zamordowano tysiące polskich oficerów, urzędników i cywilów oraz dzień masowych grobów. książki zakazane przez reżim komunistyczny przez długi czas były dostępne tylko w podziemiu. Przywiązanie pana Mackiewicza do wolności i fundamentalnej prawdy jest niezwykle ważne. Dlatego teraz, wraz ze znanymi polskimi i litewskimi historykami i ekspertami, chcą omówić znaczenie spuścizny po J. Mackiewiczu Wśród istotnych pytań: jak autor opisywał rosyjski imperializm w tamtych czasach i jak wygląda on dzisiaj, jak ważne jest oddanie się prawdzie w dobie masowej propagandy? dzięki spuściźnie i świadectwom pana Mackiewicza, mam nadzieję, że zrozumiem jeszcze więcej relacji polsko-litewskich i jak możemy je wzmocnić, odpowiadając na obecne zagrożenia i wyzwania, przed którymi wspólnie stoimy” – powiedziała eurodeputowana, która będzie uczestniczyć w konferencji w Juodšiliai Anna Fotyga, przedstawiciel Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, 2006-2007. były minister spraw zagranicznych RP.

Inicjator konferencji w Juodšiliai, poseł frakcji Odnów Europę w Parlamencie Europejskim Petras Auštrevičius podkreśla, że ​​świadectwo i spuścizna dziennikarza i publicysty J. Mackiewicza, mieszkającego wraz z rodziną w Wilnie, jest szczególnie aktualna w kontekście obecnej wojny na Ukrainie przez Rosję.

„W swoim czasie autor bardzo dokładnie i obrazowo oddał tragiczne wydarzenia II wojny światowej w Wilnie na Litwie, a także utrwalił niezwykle ważne fakty historyczne dotyczące zbrodni katyńskiej. Juodšiliai, gdzie mieszkał J. Mackiewicz, organizujemy pierwsze takie konferencję przedstawicieli Litwy i Polski w jego rodzinnym domu, która da nam niepowtarzalną okazję do dyskusji o tym, jak z różnych perspektyw i kontekstów możemy oceniać dzisiejsze wydarzenia w Europie, a co najważniejsze – jak na to zareagowaliśmy. Nasza jedność z Polską jest tu szczególnie ważna” – mówi P. Auštrevičius, eurodeputowany, członek frakcji „Odnów Europę” w Parlamencie Europejskim.

W konferencji wezmą udział eurodeputowani P. Auštrevičius, A. Fotyga (Polska) i Kosma Złotowski (Polska).

Litewsko-polskie stosunki kulturowe i polityczne w kontekście historycznym omówią: dr. Mariusz Antonowiczius (Polski Klub Debat), prof. dr Raimundas Lopata (poseł na Sejm), Česlovas Okinčicas, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, Uruszula Doroszewska i Konstanty Radziwiłł, przedstawiciele Ambasady RP na Litwie. Profesor Senator będzie przemawiał na konferencji. Włodzimierz Bernacki (Wiceminister Edukacji i Nauki), dr. Małgorzata Ptasińska, prof. Włodzimierza Boleckiego, dr. Paweł Libera, prof. Marka Kornata i prof. Tadeusza Wolszy.

Petr Auštrevicius,

Poseł do Parlamentu Europejskiego (PE), członek grupy europejskiej „Odnów Europę”, członek Komisji Spraw Zagranicznych PE


Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *