Koncert „Korali” w Kłajpedzie: autentyczne brzmienie ukraińskiego folkloru

W najbliższy piątek o godzinie 17.00 w centrum etnokulturowym w Kłajpedzie (ul. Daržų 10) wystąpi autentyczny zespół muzyczny „Korali” ze Lwowa (Ukraina). Wieczór poprowadzi etnomuzykolog dr. Algyte Merkeliene.

Pomysł na zespół „Korali” wyszedł od skrzypaczki Galiny Pochilevič i etnomuzykologa Larisy Łukaszenki, rejestrujących folklor z terenów Polenki i Berestejszczyny (obecnie należących do Polski i Białorusi). Ponieważ sposób śpiewania w tych regionach różni się od galicyjskiego, pomyślałem, że fajnie byłoby poznać tradycje śpiewu wszystkich ukraińskich ziem etnicznych. „Istnieje wiele zespołów, które śpiewają wyłącznie w Kijowie, w rejonie Połtawy lub tylko na Polesiu. Chcieliśmy pokazać, że Ukraina jest niezwykle zróżnicowana” – powiedział G. Pochilevic. – Postanowiliśmy więc połączyć jak perły pieśni każdego regionu Ukrainy na sznurku.” Tak narodziła się nazwa grupy – „Korali” (naszyjnik koralowy).

Dziś ten zespół folklorystyczny składa się z trzech folklorystów: absolwentów Lwowskiej Akademii Muzycznej G. Pochileviča i L. Łukaszenki, którzy przez długi czas pracowali w Instytucie Etnologii Narodowej Akademii Nauk ze Lwowa, oraz Ludmiły Zborowskiej, aktorka Teatru Lwowskiego „I ludzie i lalki”. Ponieważ „Korali” ma nadzieję się rozwijać, nie nazywa się ich trio, ale zespołem ludowym.

„Istnieją różne style śpiewu, monofoniczny – w Karpatach, polifoniczny – w centralnej Ukrainie i we wschodniej Ukrainie. Słuchając materiału ludowego nagranego na płytach CD i wyprawach oraz przyzwyczajając się do drogi prezenterów, sami jesteśmy zainteresowani testowaniem. Oczywiście technologia nie przekazuje tego, co można usłyszeć na żywo, słuchając samych prezenterów folkloru, ponieważ oni słyszą od nich tylko sposób i repertuar śpiewu lub grania muzyki, który ich charakteryzuje. To dla nas jak kreatywne laboratorium. Nieustannie poszukujemy i zawsze odkrywając coś nowego” – powiedział Ł. Łukaszenko.

„Korali” uczestniczył w wielu wyprawach do Brześcia, Woluiny, Huculszczyzny, Czernihowa, Sum. Twórcy ludowi często biorą udział w różnych prezentacjach, imprezach świątecznych, festiwalach, programach edukacyjnych, śpiewali na wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na Ukrainie, w Niemczech, Polsce, Sakartvel i na Litwie.

Podczas kwarantanny Korali prawie nie występowały, a teraz aktywnie uczestniczą w koncertach charytatywnych w szpitalach i wydarzeniach poświęconych obrońcom Ukrainy. Członkowie zespołu uważają, że muzyka tradycyjna powinna być jak najbliżej ludzi, bo to jedyny sposób na zachowanie tradycji.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *