Kino Romuva w tym tygodniu zaprosiło dzieci w wieku 11-13 lat do spędzenia pięciu letnich dni w otoczeniu kreatywności i ludzi o podobnych poglądach. Obóz filmowy rozpoczął się już w poniedziałek, a zakończy w piątek pokazem filmów krótkometrażowych stworzonych przez uczestników, podczas których młodzi miłośnicy filmu zaprezentują swoje prace i podzielą się swoimi doświadczeniami z obozu. Pokaz prac obozu filmowego odbędzie się 15 lipca o godz. w kinie „Romuva” i będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych kinem.
Uczestnicy obozu z pomocą ekipy „Romuvos” zagłębią się w najważniejsze etapy tworzenia kinematografii: pisanie scenariusza, tworzenie postaci, filmowanie i montaż. Tworząc samodzielnie krótki film, poznają podstawy teorii filmu, od kompozycji i koloru po kadrowanie i inne cechy filmowania. Podczas wykładu z dramaturgii filmowej dzieci nauczą się rozpoznawać gatunki filmowe na przykładach z klasyki filmowej. Już za kilka dni uczestnicy będą mogli zapoznać się z pracą reżysera, aktora, operatora wideo i reżysera montażu. Różnorodne zajęcia, zabawy na świeżym powietrzu, gry, zagadki i projekcje filmów europejskich zachęcą dzieci do oderwania się od twórczego zapału.
„Tworząc program obozu filmowego dużą wagę przywiązywaliśmy do wykładów, które uczą uczestników poznawania kina autorskiego i zachęcają do analizy oglądanych filmów, więc jest wiele działań, które pomogą im krytycznie ocenić oglądane treści”. Podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje scenariusz filmowy, dlaczego postacie w filmie mogą, ale nie muszą wydawać się przekonujące, oraz poznają techniczne aspekty filmowania. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas obozu i zaangażowanie samych uczestników w proces tworzenia filmów krótkometrażowych zainspiruje ich do zainteresowania się w przyszłości także kinem autorskim – powiedziała Gailė Makutėnaitė, kierownik programów edukacyjnych w Romuva. kino. .
Fot. E. Gendrenaitė.
Dzieci też będą mogły lepiej poznać polską kulturę, gdyż obóz ten jest częścią litewsko-polskiego projektu „Utknąć w celuloidzie – kino sposobem na integrację społeczną”. Kowieńskie Centrum Filmowe „Romuva” wraz z partnerami Ełckie Centrum Kultury (Polska) od 2020r. realizuje projekt, w ramach którego prowadzone działania mają na celu stworzenie narzędzia metodycznego dla pedagogów, pracowników socjalnych, psychologów i innych specjalistów pracujących z grupami wrażliwymi, w tym dzieci, młodzież i osoby starsze. Narzędzie to umożliwia wykorzystanie kina jako narzędzia edukacyjnego i terapeutycznego.
„Cieszymy się, że współpraca z międzynarodowymi partnerami otwiera możliwości pomyślnego rozwoju projektów edukacji filmowej. Wiosną i wczesnym latem zorganizowaliśmy cztery weekendy wymiany młodzieży, podczas których uczestnicy poznali technikę animacji poklatkowej i stworzyli własne filmy. Uczestnicy wymiany pojadą jesienią do miasta Luka w Polsce, gdzie czeka na nich druga część tego projektu, a pod koniec lipca z dziesięcioma seniorami pojedziemy na obóz w Polsce. możliwości oglądania kina z różnych perspektyw, zarówno dla uczestników działań edukacyjnych, jak i dla nas jako pracowników branży filmowej, i zachęciły nas do zdobywania doświadczenia na dobrych przykładach za granicą” – powiedziała G. Makutėnaitė.
Obóz kinowy jest częścią projektu „Utknąć w celuloidzie – kino środkiem integracji społecznej”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Interreg” VA Litewski-Polski program współpracy transgranicznej.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.