Kijów obiecuje negocjacje z Polską w sprawie zboża

Zdjęcie: Dado Ruvic (Reuters/Scanpix).

Kijów ogłosił w czwartek, że w najbliższych dniach będzie prowadził negocjacje z Warszawą w związku z narastającym sporem wokół ukraińskiego eksportu zbóż, a kraje sąsiadujące potwierdziły bliskie stosunki.

„W najbliższych dniach odbędą się dalsze negocjacje, podczas których zostaną omówione kwestie przygotowane przez obie strony” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy zapowiadającym rozmowę ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy.

Kijów ogłosił w poniedziałek, że złożył pozwy w Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko trzem sąsiadom Unii Europejskiej – Polsce, Słowacji i Węgrom – w związku z wprowadzonymi przez nich zakazami importu ukraińskiego zboża.

Kraje Europy Środkowej sprzeciwiły się w zeszłym tygodniu decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu importu i Kijów ostrzegł, że może podjąć działania prawne.

Zakazy wywołały ostry spór dyplomatyczny z Polską, najzagorzalszym sojusznikiem Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.

G. Nausėda wzywa do jak najszybszego osiągnięcia porozumienia

Prezydent Gitanas Nausėda, który spotkał się z głowami państw Ukrainy i Polski w Nowym Jorku, powiedział, że spory między obydwoma krajami muszą zostać jak najszybciej zażegnane – oznajmiła prezydencja.

„Ze względu na najważniejszy wspólny cel – obronę Europy przed agresywną ekspansjonistyczną polityką Rosji – spory między Ukrainą a Polską muszą zostać jak najszybciej zakończone” – oznajmił głowa kraju w stanowisku przekazanym w czwartek BNS.

Zdaniem prezydenta G. Nausėda przekazał to stanowisko swoim polskim i ukraińskim kolegom, Andrzejowi Dudzie i Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Zdaniem Prezydenta Litwy rola Polski we wspieraniu Ukrainy jest wyjątkowa i należy znaleźć rozwiązania, gdyż dalsze pogłębianie kryzysu byłoby nieodpowiedzialne.

„W tym przypadku nie mówimy o bezpieczeństwie poszczególnych krajów, ale o bezpieczeństwie całego regionu, a nawet kontynentu. Jak pokazuje historia, tylko łącząc nasze wysiłki, wspierając się i pomagając sobie nawzajem, możemy przeciwdziałać niebezpieczeństwu zagrożeń zewnętrznych. Tymczasem nieporozumienia społeczne, jakiekolwiek są przyczyny, nie tylko podważają jedność, ale także sprzyjają propagandzie wroga.” – oświadczył.

G. Nausėda rozmawiał także z prezydentami Ukrainy i Polski o złagodzeniu procedur transportu zboża przez Polskę i zwiększeniu tranzytu przez Litwę, zmniejszając w ten sposób presję.

Spory między Polską a Ukrainą wybuchły po przedłużeniu przez Warszawę zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, mimo zniesienia własnych ograniczeń przez Unię Europejską.

W miarę nasilania się nieporozumień między Warszawą a Kijowem premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że Polska nie dostarcza już broni Ukrainie, chcąc się uzbroić.

Minister domen Jacek Sasin potwierdził w czwartek słowa premiera, ale nie wykluczył, że stanowisko Warszawy może w przyszłości ulec zmianie.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.