W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które zobowiązywałyby państwa członkowskie do uznawania praw rodzicielskich osób tej samej płci przyznanych w innym kraju bloku.
Inicjatywa, która ma na celu ułatwienie przemieszczania się rodzin homoseksualnych, zwanych również tęczowymi rodzinami, może zostać zablokowana przez prawicowe rządy w krajach Unii Europejskiej, takich jak Polska i Węgry.
„Chcemy pomagać rodzinom i dzieciom w sytuacjach transgranicznych” – napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem we wszystkich krajach” – powiedział polityk.
Proponuje się stworzenie europejskiego świadectwa ojcostwa, które zapewniłoby uznanie praw przyznanych w jednym kraju w całym bloku 27 narodów.
„Szacuje się, że są dwa miliony dzieci, które mogą zostać pozbawione związku prawnego z rodzicami w innym kraju” – powiedział europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
„Może się to zdarzyć, gdy rodzina przenosi się do państwa członkowskiego, które nie uznaje wcześniej ustalonego ojcostwa” – dodał Reynders.
Aby inicjatywa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie, ale sprzeciwiają się jej konserwatywne państwa bloku.
Z raportu przygotowanego dla Parlamentu Europejskiego w zeszłym roku wynika, że w 11 krajach UE dwie kobiety lub dwóch mężczyzn nie może zostać prawnie uznanych za rodziców dziecka.
Państwa UE zostały pozwane za odmowę uznania praw rodzicielskich par tej samej płci.
W zeszłym roku najwyższy sąd bloku orzekł, że Bułgaria musi wydać dokument tożsamości bezpaństwowemu dziecku pary tej samej płci, które figuruje jako rodzice w hiszpańskim akcie urodzenia.
Propozycja została przyjęta z zadowoleniem przez organizacje LGBTIQ+, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia „równej ochrony wszystkich dzieci w Unii”.
„Zapewnienie rodzicom dzieci pełnego uznania podczas podróży po UE ma zasadnicze znaczenie dla ich interesów i praw podstawowych” – powiedziała Evelyn Paradis, dyrektor wykonawcza ILGA Europe, stowarzyszenia zajmującego się rzecznictwem praw osób LGBTIQ.
„Pewność prawa w zakresie uznawania zmniejszy poważne obawy i problemy, z jakimi borykają się tęczowe rodziny podczas podróży lub przemieszczania się w UE” – powiedział Paradis.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”